Jak zapowiadają, będą to trzy dni przeplatane muzyką, tańcem, dyskusjami, warsztatami, prelekcjami, literaturą, sztuką i wszystkim, co najlepszego mają do zaoferowania Zielona Wyspa oraz Śląsk. Tradycyjnie już hasłem festiwalu jest "Kaj Ślōnsk trefio sie z Irlandjōm".
Festiwal zainauguruje wideomost pomiędzy obydwoma krajami z ambasadorami Polski w Irlandii oraz Irlandii w Polsce w rolach głównych. W pierwszym dniu odbędzie się też recital Zbigniewa Seydy - muzyka znanego zespołu wykonującego muzyke irlandzką - Carrantuohill oraz spotkania z muzyką rudzkiego zespołu Cztery Piąte. Historyk z Uniwersytetu Śląskiego Kamil Kartasiński opowie o trudnych żołnierskich losach Ślązaków z perspektywy 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej.
Kolejne dwa dni to m.in. spotkania z ciekawymi gośćmi, w tym z dr Pawłem Hamerą, który opowie o Pawle Edmundzie Strzeleckim i jego roli w czasie Wielkiego Głodu w Irlandii, prof. Leszkiem Drągiem z Justyną Cwojdzińską, którzy opowiedzą o ich miłości do zachodniej Irlandii, rudzką wokalistką Martą Mansfeld oraz irlandzkim muzykiem Gregiem Cliffordem.
W planach są też m.in. potańcówka do irlandzkiej muzyki, opowieść o narodzinach Klubu Sportowego Rugby Ruda Śląska i warsztaty rękodzielnicze.
Festiwal powstał w 2015 r. z inicjatywy irlandzkiego ministra Aodhána Ó Ríordáina oraz Ambasady RP w Dublinie. Polska edycja festiwalu w Rudzie Śląskiej jest organizowana przez Polsko-Irlandzkie Stowarzyszenie Edukacyjne oraz Rudzkie Stowarzyszenie Przyjaciół Irlandii "Czarna Koniczyna", przy wsparciu lokalnych partnerów oraz wolontariuszy.
W poprzednich trzech edycjach Festiwalu Polska Éire w Rudzie Śląskiej wzięło udział około 10 tys. osób, a informacje o festiwalowych atrakcjach corocznie docierały poprzez media społecznościowe do ponad 250 tys.