ON AIR
od 14:00 Wydział Kultury RMF Classic zaprasza: Natalia Grzeszczyk

Pożar kościoła św. Katarzyny w Gdańsku

W poniedziałek w godzinach popołudniowych wybuchł pożar w kościele św. Katarzyny w Gdańsku.

Runęła jedna ze ścian kościoła i dach. Według niepotwierdzonych jeszcze danych w momencie wybuchu pożaru ani w kościele, ani w Muzeum Zegarów Wieżowych nie było ludzi. Straty będą nie do oszacowania.


Nie wiadomo jeszcze co mogło być przyczyna pożaru. Dyrektor Muzeum Zegarów Wieżowych powiedział, że na dachu kościoła trwały prace dekarskie. Niewykluczone, że pracujący tam robotnicy zaprószyli ogień.


Kościół św. Katarzyny jest najstarszym kościołem parafialnym w Gdańsku; powstał w latach 1227-1239. Fundatorami byli książęta Pomorza Gdańskiego. Świątynię rozbudowano w XIV w. W latach 1555-1945 należał do protestantów. Po wojnie przypadł karmelitom.

Wewnątrz świątyni znajdują się obrazy Antona Möllera i Izaaka van den Blocka oraz barokowe epitafia i płyta nagrobna astronoma Jana Heweliusza z 1659 roku. Na częściowo zachowanej ambonie znajdują się zaś płaskorzeźby obrazujące niektóre epizody z życia Chrystusa.
Wieża kościoła jest zwieńczona barokowym hełmem autorstwa Jacoba van den Blocka.

Wewnątrz znajduje się carillon - specjalny instrument do gry na dzwonach kościelnych. W wielkim pożarze w 1905 r. stary carillon został zniszczony. Odbudowano go, ale w 1942 władze niemieckie oddały dzwony na przetop. W latach 1989-1998 został ufundowany obecnie działający carillon składający się z 49 dzwonów i ważący 15 ton. Instrument co godzinę wygrywa zaprogramowaną melodię. Koncertowy carillon w kościele św. Katarzyny jest największym w Europie Środkowej. W Polsce znajduje się jeszcze jeden działający carillon; także w Gdańsku – w Ratuszu.

Znajduje się tu także muzeum zegarów wieżowych oraz galeria.





Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic