ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Prapremiera "Wielkiej Mszy Żałobnej" Gosseca

Polskim prawykonaniem "Wielkiej Mszy Żałobnej" Francois Josepha Gosseca Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny uczci 8 kwietnia w Koszęcinie rocznicę śmierci Jana Pawła II.

"To w Polsce przedsięwzięcie pionierskie, ponieważ Gossec - właściwie równolatek Mozarta - jest u nas kompletnie nieznany, a jest to muzyka wielkiej rangi, znakomita. Uznaliśmy, że jest warte pokazania, że kultura francuska wytworzyła chyba wcześniej niż kultura niemiecka wartość muzyczną ogromnej wagi" - powiedział dyrektor zespołu, Adam Pastuch.

Zespół pracował nad "Wielką Mszą Żałobną" od stycznia tego roku. Gdy okazało się, że artyści zdążą przygotować się na rocznicę śmierci Jana Pawła II, zdecydowali, by polska prapremiera utworu dedykowana była jego pamięci.

Według dyrygenta zespołu, Krzysztofa Dziewięckiego, "Grande Messe Des Morts" Gosseca jest kamieniem milowym w historii muzyki, podobnie jak Msza h-moll Bacha lub Missa Solemnis Beethovena. Pomyślana jako symfoniczna, na dużą orkiestrę i chór, przez ponad 50 lat - od chwili powstania w 1760 roku - była standardem w swoim gatunku.

Pierwsze polskie wykonanie tego requiem odbędzie się 8 kwietnia w kameralnej sali koncertowej w siedzibie Zespołu "Śląsk" w Koszęcinie. Następne wykonania "Wielkiej Mszy Żałobnej" zespół zaprezentuje dzień później w kościele ewangelickim w Ustroniu, 12 kwietnia - w kościele ewangelickim w Warszawie, a 22 kwietnia - w katowickiej katedrze Chrystusa Króla.

Już w najbliższy piątek - 24 marca - "Śląsk" będzie gościem i atrakcją obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w węgierskim mieście Gyor; dzień później da koncert w Wiedniu. Podczas tych występów zaprezentuje swój sztandarowy koncert pieśni i tańców ludowych i narodowych, wzbogacony o tańce węgierskie zaaranżowane przez słowackiego choreografa Juraja Kubankę.

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" powstał 1 lipca 1953 r., od początku jego siedziba mieści się w Koszęcinie. Założycielem i dyrektorem artystycznym zespołu był Stanisław Hadyna - syn śląskiego nauczyciela muzyki i znanego zbieracza pieśni ludowych.

Zespół stara się prezentować bogaty folklor śląski, w jego repertuarze są też inne polskie pieśni i tańce oraz opracowania oper, oratoriów, muzyki klasycznej i sakralnej. "Śląsk" koncertował na pięciu kontynentach, zdobywając wiele prestiżowych nagród i wyróżnień.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic