Uroczystość w Urzędzie Miasta Krakowa poprzedziło odegranie melodii hejnału mariackiego.
Akt nadania honorowego obywatelstwa odebrała od władz miasta żona profesora Wanda Tomaszewska. "W imieniu męża pięknie dziękuję całemu Krakowowi i wszystkim jego mieszkańcom za uznanie, słuchanie i uczucia, których doznawał od wszystkich obywateli jego" - powiedziała Tomaszewska.
Prof. Tomaszewski nie mógł osobiście uczestniczyć w uroczystości z powodów zdrowotnych, a przemówienie, które zamierzał wygłosić, odczytał prof. Stanisław Krawczyński z Akademii Muzycznej w Krakowie.
Uhonorowany wyjaśnił w nim, co znaczy dla niego Kraków. Określił go miejscem "budzącym zdziwienie i zachwyt, dającym chwile wzruszeń i poczucie dumy, wzbudzającym naukowe fascynacje; miejscem pełnym bezcennych skarbów sztuki i dokumentów historii, barwnym jak lajkonikowy odpust na Salwatorze, zderzającym rozmaitości i kontrasty, przekraczającym granice".
Prof. Tomaszewski podkreślił, że miasto jest mu szczególnie bliskie ze względu na postać Fryderyka Chopina. "Nie byłoby mojego Krakowa bez Chopina, który ślad swojej tu obecności potwierdził w księgach gości uniwersytetu i kopalni w Wieliczce, który w jednym z listów zabawnie opisał wypad do Ojcowa, który na Wawelu słuchał gry ówczesnego organisty, ale przede wszystkim którego rękopisy można ujrzeć w Akademii Umiejętności i Bibliotece Jagiellońskiej" - zaznaczył prof. Tomaszewski.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przypomniał w laudacji biografię prof. Tomaszewskiego, podziękował mu za wkład w rozwój kultury i nauki oraz życzył entuzjazmu w dalszej pracy.
"Pozwolę sobie wyrazić wdzięczność i dumę, że 60 lat temu prof. Tomaszewski wybrał Kraków na miejsce swojego życia, pracy naukowej i wydawniczej. Ta decyzja zaważyła nie tylko na życiu pana profesora, lecz także na kulturalnym i akademickim rozwoju naszego miasta" - powiedział przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.
W gronie honorowych obywateli Krakowa znaleźli się m.in.: Ludwik Solski, Sławomir Mrożek, Lech Wałęsa, Czesław Miłosz, Piotr Skrzynecki, Stanisław Lem, Wisława Szymborska, Jan Nowak Jeziorański.
Mieczysław Tomaszewski urodził się 17 listopada 1921 r. w Poznaniu. Działalność pedagogiczną i naukową rozpoczął w 1960 r.
Od 1960 do 1966 r. prowadził zajęcia z estetyki muzycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1960 r. do dzisiaj prowadzi zajęcia z teorii i historii muzyki w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej i w Akademii Muzycznej w Krakowie. Pracował też w Polskim Wydawnictwie Muzycznym. W 1954 r. został jego redaktorem naczelnym, a w latach 1965-1988 jego dyrektorem.
Prof. Tomaszewski został uhonorowany wieloma nagrodami - m.in. otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz złotym medalem Gloria Artis. fot.Wikimedia Commons – repozytorium wolnych zasobów