"Decyzja ta powoduje de facto likwidację Capelli Cracoviensis w obecnym kształcie. Granie tylko na instrumentach dawnych powoduje ograniczenie szerokiego repertuaru, dotychczas prezentowanego przez zespół słuchaczom" - mówił podczas pikiety szef związków zawodowych w Capelli Cracoviensis Tomasz Góra.
Muzycy przyszli na protest ubrani w czarne koszulki z napisem "Ratujmy Capellę", w których także ostatnio występują podczas koncertów. Mieli ze sobą transparenty: "Chcemy dyrektora a nie amatora", "Artyści Krakowa chcą uczciwego dialogu z władzą".
"Capella Cracoviensis istniejąca od 40 lat, mająca swoje niezaprzeczalne miejsce w życiu artystycznym Krakowa, po objęciu funkcji przez dyrektora Adamusa podlega ustawicznemu niszczeniu i deprecjacji" - zaznaczył Góra.
Capella Cracoviensis jest miejską instytucją kultury. Władze Krakowa chcą, by Capellą Cracoviensis nadal kierował Jan Tomasz Adamus i oczekują, że to muzycy dostosują się do nowego profilu zespołu - gry na instrumentach dawnych. Od tygodni trwają rozmowy o przyszłości zespołu.
Zgodnie z zamierzeniami dyrektora, do których przychyla się także miasto, Capella Cracoviensis ma być przekształcona w zespół grający muzykę dawną na instrumentach z epoki. W związku ze zmianą profilu zespołu wypowiedzenia otrzymało ośmiu muzyków z sekcji dętej. Pozostali członkowie Capelli mają przejść weryfikację. Zmiany wywołały ogromne emocje i protesty muzyków.
Jak poinformował w piątek dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Stanisław Dziedzic, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski stoi na stanowisku, że zespół powinien powrócić do swoich dawnych korzeni i skupić się przede wszystkim na wykonawstwie muzyki dawnej na instrumentach z epoki.
"Stanowisko prezydenta jest też takie, że zespół nie powinien całkowicie rezygnować z nowszego repertuaru, ale należy położyć nacisk na muzykę dawną, jako coś, co odróżnia Capellę Cracoviensis od innych zespołów w mieście" - dodał Dziedzic.
Capella Cracoviensis została założona w 1970 r. przez Stanisława Gałońskiego. Obecnie składa się z 35-osobowej orkiestry kameralnej i 19 śpiewaków. Do tej pory zespół grał muzykę od średniowiecznej po współczesną. W 2011 r. planowanych jest 56 koncertów , z czego tylko pięć na instrumentach współczesnych. Muzykę współczesną ma promować druga miejska orkiestra Sinfonietta Cracovia.
