Zadaniem nowego cyklu operowego dla dzieci ma być ich muzyczna edukacja. "Mieliśmy już akcje edukacyjne dla starszych dzieci i młodzieży, ale to cykl Tajemnicze królestwo po raz pierwszy będzie miał na celu zainteresować operą nawet przedszkolaki" - powiedziała dyrektor Opery Wrocławskiej, Ewa Michnik.
Libretto, trwającej około 50 minut opery, zostało przerobione, aby nie było w nim drastycznych scen. "Bajka ma być edukacyjna a nie ma dzieci straszyć. Dlatego np. wilk w tej wersji będzie łakomy i będzie zajadał się tortami przygotowanymi przez babcię. Specjalnie w trakcie przygotowań konsultowaliśmy się m.in. z pedagogami" - tłumaczył reżyser przedstawienia, Adam Frontczak.
Kierownikiem muzycznym przygotowywanej premiery jest Francesco Bottigliero, którego zdaniem muzyka w "Czerwonym Kapturku" jest bardzo interesująca i zawiera "wiele zmian i akcentów, które zainteresują dzieci".
Także kostiumy i scenografia do przedstawienia przygotowane były tak, aby zainteresować najmłodszych. "Dlatego zaprojektowane przez Małgorzatę Słoniowską kostiumy są kolorowe i przekłuwające uwagę. Ponadto np. cały orkiestron zaaranżujemy tak, aby wyglądał jak jezioro a muzycy będą mieli barwne i okazałe nakrycia głowy" - opowiadała Michnik.
Przy okazji premiery "Czerwonego Kapturka" z Operą Wrocławską współpracować będzie wrocławska policja, która przeprowadzi specjalną akcję edukacyjną dla najmłodszych.
"Przed przedstawieniami przeprowadzimy konkursy dla dzieci dotyczące podstawowych zasad bezpieczeństwa. Postaramy się, aby każdy z uczestników czegoś się nauczył, a także aby każdy dostał pamiątkową nagrodę" - powiedział rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu nadkom. Artur Staniszewski.