Laureata nagrody, przyznanej po raz 18., wyłoniła kapituła nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego w składzie: Agnieszka Szydłowska, Mela Koteluk, Bruno Ciechowski, Piotr Rogucki, Rafał Bryndal, Mirosław Pęczak i Mariusz Składanowski.
"Nagroda dla Ralpha Kaminskiego została przyznana za płyty Młodość i Morze będące dowodem wyjątkowej wrażliwości, wyobraźni i swobody w kreowaniu w pełni autonomicznego muzycznego świata wykraczającego daleko poza granice szlachetnego popu" - zacytował uzasadnienie Składanowski.
Dodał, że nagroda trafi do Kaminskiego także z uwagi na jego dojrzałość, która połączona jest jednak z zachowaniem dziecięcej wręcz szczerości oraz radości tworzenia.
"Już przed rokiem Kaminski był bardzo mocnym kandydatem do tej nagrody. Jutro do sprzedaży trafi jego nowa, doskonała płyta. Miałem przyjemność zapoznać się z tym materiałem i dowodzi on, że mamy do czynienia z absolutnie wyjątkowym zjawiskiem. Jeżeli byśmy zamknęli tę twórczość tylko w granicach szlachetnego popu, to byłoby to ze szkodą dla artysty. Jedna z jego fanek słusznie zauważyła, że w ciągu kilku lat Kaminski ze skromnego chłopaka stał się prawdziwym księciem polskiej sceny" - powiedział Sładanowski.
Wręczenie nagrody odbędzie 14 grudnia w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa w Toruniu podczas dorocznego koncertu specjalnego poświęconego pamięci Ciechowskiego.
Organizatorzy, jak co roku, nie zdradzili nazwisk artystów, którzy wystąpią podczas koncertu specjalnego i zaśpiewają piosenki autorstwa Ciechowskiego, wykonywane zarówno przez "Republikę", jak i Obywatela G.C.
"Mogę tylko powiedzieć, że liczba gwiazd, które wystąpią na tym koncercie, jest bodaj największa w historii. Artyści z wielką chęcią podjęli się wyzwania przygotowania repertuaru Ciechowskiego. Jeden z wykonawców pozwolił sobie nawet na pytanie, dlaczego tak późno został zaproszony do udziału, ale lepiej późni niż wcale" - powiedział dyrektor centrum Od Nowa Maurycy Męczekalski.
W okolicach rocznicy śmierci Ciechowskiego po raz szósty zostaną zorganizowane Dni Grzegorza Ciechowskiego. Trwać będą do 11 do 15 grudnia.
11 grudnia w sali koncertowej CKK Jordanki odbędzie się pokaz spektaklu "Obywatel GC. Niezapomniany Grzegorz Ciechowski", który zaprezentują studenci Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. 12 grudnia w toruńskim Dworze Artusa odbędzie się koncert Karoliny Micuły "Uwaga, Tu Obywatelka!". 13 grudnia w CKK Jordanki odbędzie się koncert "Grzegorz Ciechowski symfonicznie". 14 grudnia - poza koncertem w Od Nowie - zaplanowano pokazy filmów "Obywatel Miłość" oraz "Republika. Narodziny legendy".
"Mogę uczestniczyć w tych dniach także dzięki temu że Wojtek - mój mąż - zrobił film i pozwolił mi opowiedzieć o moim związku z Grzegorzem, naszej drodze, którą razem przeszliśmy" - powiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej wdowa po Ciechowskim Anna Skrobiszewska.
Reżyser Wojtek Skrobiszewski podkreślił, że toruński pokaz specjalny będzie ostatnim, a uczestnicy tego wydarzenia będą mogli porozmawiać z twórcami dokumentu, w którym wystąpiła m.in. żona lidera Republiki.
Dni Ciechowskiego zwieńczy 15 grudnia salon poezji poświęcony twórczości Ciechowskiego w Teatrze im. Wilama Horzycy.
Nagroda im. Ciechowskiego przyznawana jest za dokonania ostatniego roku młodym twórcom, którzy są osobowościami artystycznymi, czerpiącymi w swej twórczości inspirację z różnych dziedzin sztuki. W poprzednich latach otrzymali ją m.in. lider i wokalista zespołu Coma Piotr Rogucki, zespołu Lao Che, Pustki i The Dumplings, Tomasz Organek, Mela Koteluk, a także Julia Marcell.
Grzegorz Ciechowski (ur. w 1957) był muzykiem rockowym, kompozytorem, poetą, autorem tekstów. Zasłynął jako lider grupy Republika, która w 1980 r. zaczęła działalność w 1980 r. w toruńskim klubie Od Nowa. W drugiej połowie lat 80. rozpoczął karierę solową, występując jako Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa. Zmarł 22 grudnia 2001 roku.
autor: Tomasz Więcławski