"Adaptacje to festiwal inspiracji, spotkań rozmaitych dziedzin artystycznych na wspólnej płaszczyźnie twórczej. W ramach działań przewidziano prezentacje szczególnych, wartościowych adaptacji filmowych, teatralnych i muzycznych, a także zajęcia edukacyjne, warsztaty" - poinformował Marcin Karnowski, koordynator imprezy.
Organizatorzy festiwalu, który przygotowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, stawiają sobie za cel uświadomienie, jak wielka moc tkwi w procesie interpretacji przez każdego czytelnika. "Dzięki temu odkrywane zostają nowe sensy i znaczenie utworów się poszerza" - dodał Karnowski.
Gośćmi festiwalu będą osobowości "nietuzinkowe, wyróżniające się konsekwencją realizacji własnej drogi artystycznej". "Liczymy, że ich obecność będzie przede wszystkim inspirującym doświadczeniem" - zapewnił koordynator imprezy.
Festiwal rozpoczęło w środę spotkanie z Janem Jakubem Kolskim, jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców polskiego kina, autorem m.in. takich obrazów jak "Jańcio Wodnik", "Jasminum" czy "Wenecja". Jako dopełnienie spotkania zaplanowano projekcję wyreżyserowanego przez niego filmu "Pornografia" na podstawie powieści Witolda Gombrowicza.
W kolejnych dniach pisarz Daniel Odija, autor między innymi "Tartaku", razem z muzykiem Marcinem Dymitrem zaproponuje przeniesienie się do świata fantasy z "Bajek Robotów" Stanisława Lema. Na podstawie tej klasycznej prozy obaj artyści stworzyli słuchowisko radiowe.
Bydgoski teatr Niebopiekło przygotował interpretację utworu "Błogosławiona, święta" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Łącząc zaczerpnięte stąd motywy z utworami m.in. Kafki, Krossa i św. Pawła zaprezentuje traktat na temat ludzkiego cierpienia i umiejętności podnoszenia się z upadków zatytułowany "Un esempio".
Zespół Sublokator zagra koncert do tekstów Rolanda Topora. Ostatnimi punktami festiwalu będą: realizacja "Księstwa" Zbigniewa Masternaka, w reżyserii Andrzeja Barańskiego, z udziałem Jana Wojtyńskiego oraz "muzyczna interpretacja" prozy Jacka Kerouaca w wykonaniu duetu Tomasz Pawlicki/Artur Maćkowiak.
Festiwal potrwa do 12 września.