Bytomski konkurs, którego początki sięgają 1979 r., cieszy się międzynarodowym prestiżem. Odbywa się co cztery lata. Jest adresowany do śpiewaków, którzy nie ukończyli 30 lat - absolwentów i studentów uczelni, szkół średnich i konserwatoriów muzycznych, solistów oper i teatrów muzycznych oraz członków chórów.
Do tegorocznej edycji konkursu zakwalifikowano - oprócz Polaków - także młodych śpiewaków z Włoch, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Rosji, Armenii, Korei Południowej, Czech i Francji.
Rywalizacja odbywa się w trzech etapach. W każdym z nich śpiewacy muszą zaprezentować od dwóch do trzech arii operowych m.in. Wolfganga Amadeusza Mozarta, Giacomo Pucciniego, Ludwiga van Beethovena, a także polskich kompozytorów, jak Stanisław Moniuszko czy Karol Szymanowski. Ta reguła dotyczy także obcokrajowców.
Otwarte dla publiczności przesłuchania konkursowe rozpoczną się w poniedziałek w Akademii Muzycznej w Katowicach, a w kolejnych etapach będą prowadzone w Operze Śląskiej w Bytomiu. W ostatniej fazie zmagań wszyscy obowiązkowo wykonują przed jury dwie arie, w tym jedną polską. Jedna z nich odbywa się zawsze w kostiumach, z towarzyszeniem Orkiestry Opery Śląskiej.
W międzynarodowym jury zasiadają uznani kompozytorzy, śpiewacy i dyrygenci, m.in. Gioacchino Gitto z Włoch, Ingrid Kremling-Domanski z Niemiec, Ihor Kushpler z Ukrainy, Jose Ferreira-Lobo z Portugalii, a także Wiesław Ochman, Eugeniusz Knapik i dyrektor Opery Śląskiej Tadeusz Serafin.
Regulamin Konkursu przewiduje Grand Prix oraz trzy nagrody i trzy wyróżnienia - oddzielnie dla głosów żeńskich i męskich. Koncert laureatów odbędzie się 22 kwietnia w Bytomiu, a dzień później także na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach.
O tym, że bytomski konkurs może być trampoliną do międzynarodowej kariery przekonała się w 2008 r. Australijka Elena Xanthoudakis, która po zwycięstwie w drugiej edycji konkursu (nagroda za najlepszy głos żeński oraz Grand Prix), otrzymała angaż w Royal Opera House w Covent Garden w Londynie.
Pięć kolejnych edycji konkursu miało formułę ogólnopolską. Od siódmej edycji (w 2004 r.) konkurs uzyskał rangę międzynarodową. Patron imprezy, Adam Didur (1874-1946), to wybitny bas, przez 25 lat solista słynnej Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Przeszedł do historii jako założyciel Opery Śląskiej w Bytomiu po II wojnie światowej.