W ramach przebudowy, która sfinansowana będzie po części ze środków Unii Europejskiej, ale w większości z budżetu samorządu, opera zyska nowe zadaszenie sceny oraz widowni.
Obiektowi mieszczącemu dziś ponad 4,3 tysiąca widzów, przybędzie też balkon, dzięki któremu opera będzie dysponować maksymalnie ok. sześcioma tysiącami miejsc. Ponad sto miejsc zostanie przygotowanych w taki sposób, by mogły z nich bez problemu korzystać osoby niepełnosprawne.
Prace remontowe obejmą też zaplecze obiektu ze znajdującymi się w nim licznymi garderobami i pomieszczeniami technicznymi. W ramach przebudowy planowana jest też wymiana wszystkich instalacji od kanalizacyjnej, przez deszczową, ciepłowniczą, energetyczną i telekomunikacyjną. Uporządkowany ma też zostać 4-hektarowy teren leśny wokół opery.
Prace mają rozpocząć się jesienią, po zakończeniu sezonu. "Latem tradycyjnie zapraszamy na cały cykl różnego rodzaju imprez, w tym trzy festiwale, które odbywają się w operze od lat: TOPTrendy, Sopot Hit Festiwal oraz 46. Sopot Festival" - powiedział Mariusz Pszczółkowski, specjalista ds. marketingu Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART, która administruje operą.
Jak dodał Pszczółkowski, specjalnie z myślą o setnych urodzinach Opery Leśnej, przygotowano na ten sezon kilka nadzwyczajnych imprez, w tym zaplanowany na 5 lipca koncert amerykańskiej piosenkarki, kompozytorki i autorki tekstów - Tracy Chapman. Z kolei 7 czerwca na deskach opery, w ramach projektu Firebird VII, ma wystąpić kwartet w składzie: Phil Manzanera, Leszek Możdżer, Charles Hayward i Yaron Stavi.
Dziś nie wiadomo jeszcze, jak długo potrwa przebudowa opery. Jak wyjaśnił Pszczółkowski, jest tylko niewielka nadzieja, że uda się ją zakończyć przed rozpoczęciem sezonu 2010 roku.
Obok mola - najdłuższego drewnianego pomostu w Europie, Opera Leśna jest drugim obiektem - symbolem Sopotu. Sławę tą opera zawdzięcza głównie odbywającym się w niej od lat festiwalom, z których najstarszym i najsłynniejszym jest Sopot Festival (jego nazwa zmieniała się w przeciągu lat).
Po raz pierwszy impreza ta gościła w operze w 1964 roku. Od tego czasu w ramach festiwalu na scenie obiektu występowali m.in. Chris Rea, Tanita Tikaram, Lionel Richie, Whitney Houston, Bryan Adams, Goran Bregovič, UB40, Ricky Martin, Scorpions, Simply Red, Elton John, Katie Melua, Norah Jones, Kim Wilde, Limahl i Kajagoogoo, Shakin' Stevens, Charles Aznavour, The Temptations, Boney M, Alison Moyet, Marilion, Annie Lenox i Vaya
Con Dios.
Pomysłodawcą przekształcenia leśnej polany otoczonej stromymi wzgórzami w amfiteatr, był Paul Walther-Schaffer, kapelmistrz Teatru Miejskiego w Gdańsku. Budowa opery rozpoczęła się wiosną 1909 roku i trwała kilka miesięcy: obiekt otwarto 11 sierpnia. Początkowo na deskach opery wystawiano okazjonalnie przedstawienia teatralne, odbywały się też koncerty muzyki poważnej. Również po zakończeniu II wojny światowej, aż do 1964 roku, opera wykorzystywana była sporadycznie.