Kompleks otwarto w maju tego roku na terenie parku rozrywki Dollywood, który znajduje się w Pigeon Forge w stanie Tennessee. Artystka jest współwłaścicielką parku. The Dolly Parton Experience składa się z trzech budynków: Songteller, Behind The Seams oraz Dreamsong Theater. W każdym z nich opowiadana jest historia Dolly Parton – jej ścieżka kariery, wizerunek i kostiumy oraz jej muzyka. Dodatkowo, można zobaczyć luksusowy autobus, którym Dolly Parton podróżowała podczas tras koncertowych.
Nad wejściem do pawilonu Songteller znajduje się wielki, różowo-fioletowy motyl – symbol Dolly. „Motyle nie użądlą, nie gryzą i są tak piękne. Utożsamiłam je z moją własną osobowością. Uznałam je za mój mały symbol” – tłumaczy Dolly Parton, dlaczego motyl stał się jej znakiem rozpoznawczym.
fot.Lidia Krawczuk
Kolejny symbol Dolly to wielokolorowy płaszczyk („Coat of Many Colors”), który znajduje się w jednej z gablot pawilonu Songteller. Artystka napisała o nim piosenkę pod koniec lat 60. XX wieku. „Coat of Many Colors” to przykład kreatywnego storytellingu, opowiadający bolesną historię z dzieciństwa o płaszczyku uszytym ze skrawków różnych materiałów, który stał się obiektem drwin. Mimo że płaszczyk był cennym darem od matki, dzieci w szkole naśmiewały się z jego patchworkowego wyglądu. Dolly przyznała, że wstydziła się mówić o tej historii, dopóki nie skomponowała o niej piosenki. Dziś replika płaszczyka jest jednym z eksponatów, a na terenie Dollywood można nabyć gadżety z jego motywem.
fot.Lidia Krawczuk
W jednym z pomieszczeń pawilonu Songteller znajduje się ekran w kształcie gitary, na którym wyświetlane są występy Dolly Parton. Obok, na ścianie, wiszą jej złote i platynowe płyty. Jest tam również miejsce poświęcone Bibliotece Wyobraźni. Dolly Parton, która na co dzień mieszka na przedmieściach Nashville w stanie Tennessee, znana jest ze swojej działalności filantropijnej. Najbardziej rozpoznawalnym programem, który stworzyła, jest Biblioteka Wyobraźni (Imagination Library), w ramach której od 1995 roku rozdano dzieciom na całym świecie ponad 244 miliony książek. Program jest wspierany przez Fundację Dollywood, a jego celem jest rozbudzanie miłości do czytania od najmłodszych lat. W pawilonie Songteller zainstalowany jest licznik, który na bieżąco odlicza liczbę książek trafiających do młodych czytelników.
fot.Lidia Krawczuk
Pawilon Behind The Seams, co można przetłumaczyć jako „za szwami”, przypomina ogromną garderobę. Prezentowane są tam wybrane kostiumy sceniczne artystki, buty, peruki, biżuteria, a także proces projektowania strojów dla Dolly Parton. Na jednej ze ścian widnieje słynny cytat Dolly: „To kosztuje mnóstwo pieniędzy, żeby wyglądać tak tanio”, którym artystka z humorem odnosiła się do swojego stylu.
fot.Lidia Krawczuk
Trzeci pawilon to Dreamsong Theater, gdzie odbywają się występy na żywo. Na scenie pojawiają się rodzina i przyjaciele Dolly Parton, a czasami również ona sama. W budynku znajduje się także sklep z gadżetami związanymi z Dolly. 78-letnia piosenkarka jest nie tylko ikoną muzyki w USA, ale również świetną bizneswoman, co wyraźnie widać w Dollywood.
fot. Dollywood Parks & Resorts
Wisienką na torcie jest jeden z dawnych autokarów piosenkarki, który był używany w latach 1994-2009. Zwiedzający mogą wejść do środka i zobaczyć, jak wnętrze zostało przystosowane do potrzeb Dolly. Znajduje się tam pokój z dużym łóżkiem, kabina prysznicowa, toaleta oraz szafa. Oprócz apartamentu Dolly, w autobusie są jeszcze trzy łóżka, jak w wagonie sypialnym, oraz dwie dodatkowe łazienki dla współpracowników, a także mała kuchnia.
Amerykańska gwiazda muzyki country występuje na scenie od ponad 50 lat i nie zwalnia tempa. W trakcie swojej długiej kariery Dolly Parton napisała ponad 5 tysięcy piosenek, a jej płyty sprzedały się w ponad 100 milionach egzemplarzy.
Tekst: Lidia Krawczuk
fot.Lidia Krawczuk