ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

W kwietniu Festiwal Filmowy Muzyki Krzysztofa Komedy

II Festiwal Filmowy Muzyki Krzysztofa Komedy odbędzie się pod koniec kwietnia w Warszawie. W programie znajdą się projekcje filmów, do których Komeda skomponował muzykę - m.in. w reżyserii Romana Polańskiego i Jerzego Skolimowskiego - oraz koncerty jazzowe Tomasza Stańki i Leszka Możdżera.


Festiwal potrwa dwa dni - od 21 do 22 kwietnia. Projekcje filmów -
krótkometrażowych i pełnometrażowych, koncerty, a także wystawa poświęcona Komedzie i panel dyskusyjny na jego temat organizowane będą w warszawskim Klubie Skarpa.

Pokazane zostaną trzy filmy Romana Polańskiego: "Dwaj ludzie z
szafą" (1958), "Gdy spadają anioły" (1959) i "Ssaki" (1962); dwa
Jerzego Skolimowskiego - "Bariera" (1966) i "Ręce do góry" (1967),
oraz film Andrzeja Kondratiuka "Nad wielką wodą" (1962).

Stańko i Możdżer wykonają podczas koncertów m.in. utwory Komedy. Na wystawie pt. "Życie i twórczość Krzysztofa Komedy" obejrzeć będzie można zdjęcia wykonane przez znanego fotografa polskich muzyków jazzowych, Marka Karewicza. W panelu dyskusyjnym "Komeda wiecznie żywy" wezmą udział dziennikarze muzyczni i filmowi.

Organizatorami festiwalu są Fundacja Jazz Art i Agencja
Koncertowa Ika Art. Wojciechowscy.

Krzysztof Komeda Trzciński, wybitny pianista i kompozytor jazzowy
o światowej sławie, jeden z najwybitniejszych reprezentantów tzw. "polskiej szkoły jazzu" skomponował muzykę m.in. do filmów: "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna (1960), "Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy (1960), "Prawo i pięść" Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego (1964), oraz do filmów Romana Polańskiego - "Nóż w wodzie" (1962) i "Dziecko Rosemary (1968).

"Komeda" to pseudonim przyjęty przez artystę. Krzysztof Trzciński
urodził się w 1931 roku w Poznaniu. Od dzieciństwa pobierał lekcje
gry na fortepianie. W wieku 8 lat został przyjęty do poznańskiego
konserwatorium muzycznego. Podczas wojny zgłębiał teorię muzyki i gry na fortepianie. Ukończył liceum w Ostrowie Wielkopolskim, był tam członkiem szkolnego zespołu muzycznego.

Właśnie w Ostrowie Wielkopolskim nawiązał pierwsze kontakty z
polskim środowiskiem jazzowym - poznał kontrabasistę jazzowego, Witolda Kujawskiego, który był absolwentem ostrowskiego liceum. Dzięki Kujawskiemu Trzciński poznał następnie przedstawicieli środowiska jazzowego z Krakowa i rozpoczął karierę muzyczną. Jednocześnie Trzciński studiował medycynę, zdobywając zawód lekarza; przez jakiś czas pracował w klinice laryngologicznej.

W trakcie swojej kariery występował wspólnie z wieloma wybitnymi muzykami, m.in. Janem "Ptaszynem" Wróblewskim, Tomaszem Stańką i Zbigniewem Namysłowskim. W 1968 roku Komeda wyjechał do USA, by pracować nad muzyką do filmu "Dziecko Rosemary" Polańskiego. W tym samym roku w Los Angeles uległ tragicznemu wypadkowi. Na skutek komplikacji po tym wypadku zmarł 23 kwietnia 1969 roku, kilka dni przed swoimi 38. urodzinami. Pochowano go w Warszawie, na Starych Powązkach.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic