Wkrótce XIII Letni Festiwal Opery Krakowskiej

Kilkanaście spektakli operetkowych, operowych i baletowych wypełni program tegorocznego XIII Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej, który odbędzie się od 12 czerwca do 5 lipca - poinformowali organizatorzy w poniedziałek na konferencji prasowej.



Festiwal rozpocznie się 12 czerwca "Nocnym benefisem operetki", czyli dwuczęściowym spektaklem, podczas którego artyści Opery Krakowskiej wykonają utwory z najpopularniejszych operetek. Pierwszą część zaplanowano na godz. 21, drugą - na 23. W przerwie odbędzie się odsłonięcie tablicy z nową nazwą ulicy biegnącej przy Operze Krakowskiej, która będzie nosić imię gwiazdy krakowskiej operetki - Iwony Borowickiej.

Inauguracja festiwalu zbiegnie się z odbywającą się w tym dniu doroczną Krakowską Nocą Teatrów, w której organizację włączyła się także Opera Krakowska. Prócz benefisowego spektaklu widzowie będą mieli okazję zobaczyć w tę noc także miejsca, do których na co dzień nie mają dostępu - czeka na nich zwiedzanie nowego gmachu opery.

"Nasz festiwal rozpoczynamy pierwszym udziałem Opery Krakowskiej w Krakowskiej Nocy Teatrów. Dlatego pierwszym, bo przez ostatnie cztery lata nie mieliśmy swojej siedziby. Dziś już mamy i jako teatr możemy się wpisać w ten projekt, organizowany od trzech lat przez Urząd Miasta Krakowa" - wyjaśnił dyrektor Opery Krakowskiej, Bogusław Nowak.

"Festiwal jest dorocznym przeglądem naszej pracy ale też czasem, gdy inspirujemy nową publiczność i zapraszamy ją do nowych projektów, które naszym zdaniem powinny zwrócić na nas uwagę" - dodał.

Na Letni Festiwal Opery Krakowskiej złoży się w sumie 14 wieczorów, podczas których zostaną zaprezentowane najciekawsze spektakle krakowskiej sceny operowej. Jeden z nich - "Cyrulik sewilski" oraz widowisko muzyczne "Arie oper świata", złożone z wielkich arii polskiego i światowego repertuaru operowego, odbędą się na Dziedzińcu Arkadowym Królewskiego Zamku na Wawelu. Pozostałe spektakle wystawione zostaną na deskach opery.

W programie festiwalu znalazły się również dwa spektakle gościnne w wykonaniu teatrów z Czech i Słowacji.

Podczas festiwalu wystawione zostaną m.in. "Rigoletto" w reż. Henryka Baranowskiego, "Cesarz Atlantydy" i "Głosy Holocaustu" w reż. Beaty Redo-Dobber, "Tosca w reż. Laco Adamika, "Spojrzenia" w choreografii Niny Diatchenko, "Cyrulik sewilski" pod kierownictwem artystycznym Laco Adamika, "Gianni Schicchi/Suor
Angelica" w wykonaniu zespołu teatralnego z czeskiej Opavy i "Madame Butterfly", którą zaprezentują artyści z teatru w Koszycach na Słowacji.

Oprócz tego na wawelskim dziedzińcu odbędzie się koncert "Wawel o zmierzchu - Chopin w Operze", przygotowany we współpracy z Grupą Twórczą CASTELLO.

Pierwszy festiwal Opery Krakowskiej odbył się w 1997 r. W ciągu dwunastu edycji odbyło się ponad 150 spektakli, które obejrzało ponad 95 tys. widzów. Główną ideą festiwalu jest prezentowanie wybitnych solistów polskich i zagranicznych, którzy występują gościnnie w spektaklach repertuarowych Opery Krakowskiej.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic