Jako pierwszy w konkursie zagrał Wojciech Koprowski z Łodzi.
Laureatka poprzedniego konkursu bardzo sobie ceni promocyjną rolę
konkursu Wieniawskiego. "Dzięki temu zwycięstwu stałam się sławna,
poznałam wielu ludzi, co zaowocowało licznymi zaproszeniami na
koncerty" - powiedziała dziennikarzom Bajewa.
W programie inauguracyjnego koncertu znalazły się utwory Grażyny
Bacewicz, Eduardo Lalo i Antonina Dworaka.
Przesłuchania konkursowe rozpoczęły się w niedzielę. Jako pierwszego uczestnika wylosowano Wojciecha Koprowskiego z Łodzi, który jako pierwszy utwór zagrał sonatę na skrzypce Jana Sebastiana Bacha. W niedzielę zagra pierwszych ośmiu uczestników.
W muzycznej rywalizacji, która potrwa do 29 października, weźmie udział 32 skrzypków z 10 krajów.
W konkursowym jury, pod przewodnictwem wybitnego skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki, zasiądą: Edward Gracz, Ida Haendel,
Koichiro Harada, Marina Jaszwili, Wolfgang Marschner, Bartłomiej
Nizioł, Igor Ozim, Zlatko Stahuljak, Wanda Wiłkomirska, Lina Yu
oraz Grigorij Zhyslin.
"Z pewnością nie ma pełnej sprawiedliwości w muzyce - przyznał
Konstanty Andrzej Kulka, mówiąc o pracy jurorów. - Każdy juror
podchodzi do występów uczestników indywidualnie. Ocenia je zgodnie
z własnym gustem i sumieniem".
W tegorocznym konkursie rywalizować będą ze sobą skrzypkowie m.in. z Polski, Rosji, Francji, Korei Południowej, Austrii, Japonii, Niemiec i Czech.
Pierwszy etap konkursu potrwa do 18 października. Etap drugi będzie się odbywać od 19 do 21 października, trzeci - od 22 do 23 października, natomiast czwarty - od 25 do 28 października.
Przyznanych zostanie sześć nagród regulaminowych. Zdobywca I nagrody otrzyma 25 tys. USD i złoty medal, II nagrody - 20 tys. USD i srebrny medal, III nagrody - 15 tys. USD i brązowy medal, IV nagrody - 10 tys. USD, V nagrody - 8 tys. USD, VI nagrody - 5 tys. USD.
Koncert laureatów zaplanowano na 29 października. Zaś 30 października, w Auli UAM, odbędzie się koncert nadzwyczajny z udziałem skrzypka Maxima Vengerova i orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Andrzeja Boreyko.
Głównym organizatorem konkursu jest Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego. Codzienne obszerne relacje z konkursu będzie można oglądać na TVP Kultura.
Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego to najstarszy konkurs skrzypcowy na świecie. Odbywa się, co pięć lat.
Po raz pierwszy zorganizowano go w Warszawie w 1935 roku, w setną
rocznicę urodzin Wieniawskiego.
Pierwszą laureatką konkursu, zdobywczynią pierwszej nagrody, była
Francuzka Ginette Neveu. W pierwszej edycji sukces odniosła również Polka Grażyna Bacewicz, którą uhonorowano wyróżnieniem.
Nagrody konkursowe w następnych latach zdobywali późniejsi wybitni
skrzypkowie, m.in. Rosjanie Dawid Ojstrach czy Wadim Brodskij.
Wybuch wojny sprawił, że druga edycja Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego mogła odbyć się dopiero w 1952
roku. Od drugiej edycji konkurs organizowany jest w Poznaniu.
Polaków nagradzano w tym konkursie sześć razy.
Henryk Wieniawski był kompozytorem i jednym z najwybitniejszych skrzypków drugiej połowy XIX wieku. Urodził się w 1835 roku w Lublinie. Był synem lekarza-chirurga i pianistki. Jako ośmiolatek został przyjęty do prestiżowego Konserwatorium Paryskiego, gdzie ukończył klasę prof. Josepha Massarta z najwyższą nagrodą jako 11- letni chłopiec - najmłodszy w historii uczelni.
Honorowy patronat nad tegorocznym konkursem objął prezydent Lech Kaczyński.