XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater"

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater", który odbędzie się w dniach 1-6 maja, będzie obfitował w prawykonania utworów polskich i światowych.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" organizowany od 1991 roku pod patronatem Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Episkopatu Polski jest w chwili obecnej jedną z największych imprez muzycznych i jedyną o tak szerokiej formule w Polsce. Zalicza się również do czołówki Festiwali w Europie. Festiwal odbywa się każdego roku w terminie od 1 do 6 maja. Jego największą wartością jest konsekwentnie realizowana przez organizatorów idea zbliżenia do siebie kultur i religii poprzez prezentacje muzyki róznych wyznań, poczynając od koncertów muzyki chóralnej aż do dużych form kantatowo - - oratoryjnych. Podczas dziewięciu kolejnych edycji melomani mogli posłuchać muzyki katolickiej, prawosławnej, protestanckiej, żydowskiej, buddyjskiej, andyjskiej i mahometańskiej. Nie sposób wymienić wszystich znamienitych wykonawców festiwalowych, warto jednak wspomnieć o tych, którzy po raz pierwszy gościli w Polsce na zaproszenie Festiwalu i byli największymi niespodziankami jego kolejnych edycji: Moskiewska "Chorowaja Akademija" ( Rosja) 1991r, Schola Gregoriana Holmiae (Szwecja) 1992r."Orchestra da Camera Botticelli" (Włochy) 1993r., Chór Chłopięco-Męski Kościoła św. Tomasza z Lipska 1994 r.,czarnoskórzy wokaliści "St.Sabina Choir" (USA) 1995r., kantor żydowski - Joseph Malovany (USA) 1995 r.,Chór Męski Moskiewskiej Synagogi Żydowskiej (Rosja) 1995 r., tybetańscy Mnisi Buddyjscy z Klasztoru Gyuto (Indie) 1996r. czy Egipski Chór Koptyjski (Egipt) 1997 r. jak również w tym samym roku - "Religious Song Ensemble" (Egipt) prezentujący religijne pieśni islamu.

Niezwykle cenne jest również w formule częstochowskiego Festiwalu jego otwarcie na współczesną muzykę ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej. Dzięki temu niejednokrotnie w Częstochowie po raz pierwszy wykonywane są utwory zarówno sławnych i uznanych już kompozytorów, jak i twórców młodych, będących na początku swej artystycznej drogi. Tradycją Festiwalu "Gaude Mater" są już koncerty "Polskich Prawykonań Sakralnych".Po raz pierwszy zabrzmiały tu utwory sakralne: Edwarda Bogusławskiego, Mariana Borkowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Marka Jasińskiego, Wojciecha Kilara, Stanisława Krupowicza, Andrzeja Koszewskiego, Juliusza Łuciuka, Pawła Łukaszewskiego, Romana Maciejewskiego, Bernardetty Matuszczak, Romualda Twardowskiego, Mariana Sawy, Józefa Świdra i wielu innych wybitnych polskich kompozytorów. Festiwal stawia również na promocję młodych kompozytorów, które to działania wspiera organizowany przy Festiwalu, Konkurs Młodych Kompozytorów "Musica Sacra".

Festiwalowi rokrocznie towarzyszy seminarium naukowe, organizowane we współpracy z Narodowe Centrum Kultury, podejmujące coraz to nowe zagadnienia problematyki "Sacrum w muzyce". Rokrocznie do udziału w Festiwalu zapraszanych jest ponad tysiąc wykonawców , w tym orkierstry, chóry, zespoły kameralne i soliści, dając podczas Festiwalu około 20 koncertów .Podczas kolejnych edycji w częstochowskich kościołach i salach koncertowych zaprezentowali się wykonawcy z kilkudziesięciu krajów świata, między innymi z Argentyny, Austrii, Białorusi, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Danii, Egiptu, Estonii, Indii, Francji, Kanady, Niemiec, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, USA, Ukrainy, Węgier, Włoch i wielu innych państw.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic