Jak co roku, podczas festiwalu zaprezentowane zostaną dawne i współczesne utwory muzyki klasycznej w wykonaniu polskich i zagranicznych muzyków.
Jubileuszowy festiwal organizowany przez Związek Kompozytorów Polskich i Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki obejmie 10 koncertów, których będzie można wysłuchać m.in. w Zamku Królewskim, Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego Polskiego Radia i Kościele Ewangelicko-Reformowanym.
"Festiwal od początku jest wierny formule programowej. Chcemy,
żeby muzyka współczesna konfrontowała w naszych koncertach z muzyką klasyczną, dawną. Myślę, że to jest ciekawe dla publiczności i jest to zadanie dla kompozytorów współczesnych" - powiedział podczas konferencji prasowej dyrektor festiwalu Władysław Słowiński, twórca imprezy.
Festiwal zostanie zainaugurowany 6 maja w Zamku Królewskim koncertem w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Wratislavia pod dyr. Jana Staniendy. Muzycy zaprezentują m.in. Sinfoniettę per archi Pawła Łukaszewskiego i Verklaerte Nacht op. 4 Arnolda Schoenberga.
Na 7 maja zaplanowano koncert z udziałem orkiestry Arte dei Suonatori z towarzyszeniem duńskiej flecistki Bolette Roed. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia zabrzmią m.in. Concerto grosso e-moll Georga Friedricha Haendela i Koncert c-moll na flet prosty, smyczki i basso continuo RV 441 Antonio Vivaldiego.
9 maja na Zamku Królewskim wystąpią m.in. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus dyrygowana przez Agnieszkę Duczmal i wiolonczelistka Karolina Jaroszewska. Na fortepianie zagra Jerzy Maksymiuk. "Prezentować będziemy dzieła Jerzego Maksymiuka jako kompozytora, a także ciekawy utwór na skrzypce i wiolonczelę Sławomira Czarneckiego oraz twórczość Aleksandra Tansmana" - zapowiedział dyrektor.
"12 maja odbędzie się koncert poświęcony trzem jubilatom: Jerzemu
Maksymiukowi, Edwardowi Pałłaszowi i Janowi Krenzowi" - powiedział
Słowiński. Utwory kompozytorów wykona m.in. kwartet Prima Vista, a
także Maciej Grzybowski i Maksymiuk, którzy zagrają na fortepianie.
"Ważnym punktem naszego programu będzie występ orkiestry Alia
Musica z Hiszpanii. Są to wokaliści, którzy śpiewają muzykę XV, XVI-wieczną. Wystąpią tutaj z ciekawym programem pieśni sakralnych Żydów sefardyjskich" - zaznaczył Słowiński. Ten koncert odbędzie
się 13 maja na Zamku Królewskim.
Festiwal zakończy się koncertem w Studiu Koncertowym Polskiego Radia. "Mamy tutaj ciekawy akcent programowy. Przypominamy Tadeusza Bairda i Kaziemierza Serockiego oraz dwóch przedwojennych kompozytorów - Michała Spisaka i Tadeusza Szeligowskiego" - poinformował Słowiński. Utwory kompozytorów zagra Polska Orkiestra Radiowa pod dyr. Krzysztofa Słowińskiego z towarzyszeniem pianisty Bogdana Czapiewskiego.
Pierwsze Warszawskie Spotkania Muzyczne odbyły się w 1986 roku.
Pomysł zorganizowania festiwalu muzyki poważnej, w którym dochodzi
do spotkania muzyki współczesnej z dawną zrodził się z inicjatywy członków Oddziału Warszawskiego Związku Kompozytorów Polskich. Organizatorzy podczas minionych wydań zaprosili do udziału w festiwalu wiele znanych artystów, orkiestr i zespołów polskich i zagranicznych.
W trakcie wieloletniej tradycji festiwalu powstało ponad 100 kompozycji pisanych przez kompozytorów specjalnie na jego potrzeby. Prawykonania zapowiedziano również w tym roku.