Zakończył się XIV Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek

Rodzinna Kapela Bugajskich z Kęt zdobyła Grand Prix XIV Ogólnopolskiego Festiwal Kolęd i Pastorałek im. księdza Kazimierza Szwarlika. Tę największą tego typu imprezę w kraju zakończył w niedzielę koncert galowy w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie.



Jak podało biuro prasowe festiwalu, laureatom Grand Prix przyznano 5 tys. zł, ufundowane przez prezesa Związku Miast
Polskich Ryszarda Grobelnego.

Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie kolędy tradycyjnej "Wśród nocnej ciszy" przypadła zespołowi wokalnemu "Cantito" z Krakowa, który otrzymał 2,5 tys. zł, pieniądze przekazał szef "Solidarności" Janusz Śniadek

W odbywających się w Będzinie trzydniowych przesłuchaniach finałowych zaprezentowało się blisko 130 wykonawców i zespołów, zakwalifikowanych do konkursu podczas eliminacji, które odbyły się w grudniu w 30 ośrodkach w Polsce oraz w Równem na Ukrainie. W eliminacjach wzięło udział aż 18 tys. uczestników.

Jako "ogromną wartość dla kultury polskiej, skierowaną do zwykłych ludzi i przez nich kreowaną" określają festiwal jego
tegoroczni jurorzy. W tym roku byli nimi: prof. Michalina Growiec z Akademii Muzycznej w Katowicach, prof. Mirosława Knapik z
Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach iks. prof. Kazimierz Szymonik z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

"Uczestnictwo w kulturze, czyli kontaktowanie się z dorobkiem kulturalnym w sposób czynny, odtwórczo-twórczy, w atmosferze jak największego zaangażowania wynikającego z przeżycia emocjonalnego sztuki jest swoistym dorobkiem cywilizacyjnym współczesnego człowieka" - podkreślili jurorzy.

Jak dodali, podobne imprezy pomagają "w zabliźnianiu pogłębiającego się rozdźwięku między duchowym a materialnym
światem człowieka". Kolędy i pastorałki łączą pokolenia, zapewniają ciągłość kulturową i wzbogacają ducha -przekonywali.

Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek ma formułę konkursu i przeznaczony jest wyłącznie dla amatorów. Dolna granica wieku uczestnika wynosi 7 lat. W festiwalu mogą brać udział soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, chóry działające w szkołach, domach kultury, parafiach, stowarzyszeniach, organizacjach polonijnych, a także osoby niezrzeszone.

Po raz pierwszy festiwal zorganizowano w 1994 r. Obecnie jego organizatorami są Fundacja OFKiP oraz Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Będzinie. Ideą festiwalu jest umożliwienie artystom-amatorom publicznej prezentacji ich umiejętności, promocja Będzina i regionu oraz propagowanie wartości chrześcijańskich i narodowych.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic