"Wojciech miał wiele planów artystycznych. Miał zaśpiewać podczas Festiwalu Beethovenowskiego w Warszawie, przygotowywał się do tournee z Filharmonią Narodową, miał też wystąpić w inscenizacjach zagranicznych" - powiedział impresario Drabowicza, Andrzej Szwed.
Wojciech Drabowicz urodził się w 1966 roku w Poznaniu. Karierę
rozpoczął w 1974 roku w Chórze Poznańskich Słowików, z którym
koncertował w wielu krajach Europy oraz w Ameryce Południowej.
Drabowicz ukończył Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie śpiewu Antoniny Kaweckiej. Triumfował w trzech konkursach wokalnych: Konkursie im. Adama Didura w Bytomiu, Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i Konkursie Belvedere w Wiedniu.
Od 1989 roku był solistą Teatru Wielkiego w Poznaniu, gdzie
zadebiutował główną rolą w "Eugeniuszu Onieginie" Czajkowskiego.
Regularnie występował na wielu scenach w kraju i za granicą. Obok tradycyjnego repertuaru operowego śpiewał w operach kompozytorów współczesnych, m.in. Petera Eotvosa ("Trzy siostry"), Victora Ullmanna ("Der Kaiser vom Atlantis"), Kurta Weila ("Die Sieben Todsunden").
Występował też gościnnie na scenach operowych Brukseli, Paryża,
Lille, Lyon, Barcelony, Frankfurtu, Antwerpii, Tel Awiwu, Berlina,
Montrealu, Carnegie Hall, Genewy, Dublina, a także Teatru
Wielkiego i Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Artysta brał również udział w wielu festiwalach muzycznych o
międzynarodowej renomie, m.in. w Wexford, Brighton, Glyndebourne, Londynie, Bregenz, Sarajewie, Wrocławiu i współpracował z takimi dyrygentami jak: Claudio Abbado, Charles Dutoit, Sir Charles Mackerras, Kent Nagano, Antonio Pappano, Kazimierz Kord, Peter Eötvös, Gienadij Rożdziestwienski.
Za rolę tytułową w "Królu Rogerze" Szymanowskiego Drabowicz został uhonorowany Nagrodą im. Andrzeja Hiolskiego za najlepszą kreację operową sezonu 1999/2000.