RePLAY z muzyki. KBF zaprasza na multimedialne lekcje!

Trubadurzy, szkoła wenecka, Józef Haydn czy salonowa miniatura fortepianowa – to tylko część tematów, które omawiają goście pierwszego edukacyjnego cyklu stworzonego z myślą o uczniach szkół muzycznych. Ale nie tylko. Od dziś każdy z nas po założeniu darmowego konta na miejskiej platformie PLAY KRAKÓW może bezpłatnie zobaczyć multimedialne lekcje historii muzyki. Warto zwrócić uwagę, że wszystkie materiały opracowali nauczyciele, którzy o muzyce wiedzą niejedno i mówią o niej z pasją!

RePLAY z muzyki. KBF zaprasza na multimedialne lekcje!

RePLAY z muzyki to nowy projekt KBF adresowany do uczniów szkół muzycznych, który odpowiada na wyzwania współczesności – stojące zarówno przed młodymi muzykami, jak i ich nauczycielami. Dzięki zaangażowaniu ekspertów powstał cykl multimedialnych filmów edukacyjnych obejmujący zagadnienia z historii muzyki (zgodnie z programem nauczania w średnich szkołach muzycznych). Licząca siedem odcinków seria posłuży jako pomoc dydaktyczna w czasach zdalnego nauczania, a także jako materiał do indywidualnej pracy uczniów podczas przygotowań do egzaminów dyplomowych.

Edukacja jest podstawą kreowania przyszłego społeczeństwa, dlatego projekty edukacyjne są dla nas tak istotne. Można byłoby więc zaprosić Państwa do oglądania tego cyklu, cytując przysłowie: „Czym skorupka za młodu nasiąknie…”, ale myślimy o wiele szerzej. Owszem, jest to projekt stworzony z myślą o uczniach szkół muzycznych, jednak prezentowane tematy i treści są tak ciekawe, że zachęcam absolutnie każdego, by spędził trochę czasu z historią muzyki. Sama zamierzam się nieco dokształcić! – zachęca Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF. Będzie o średniowiecznych trubadurach, Maestro Pendereckim oraz barokowych sonatach kameralnych. I chociaż może wydawać się, że to projekt niszowy, jestem pewna, że będą Państwo mile zaskoczeni tą formą. Przecież człowiek uczy się przez całe życie, a muzyka – w różnych odsłonach i formach – jest częścią naszej codzienności – dodaje dyrektor Błaszczyk.

Scenariusz każdego odcinka wyszedł spod ręki innego autora. O spójność całej serii zadbała Rada Programowa składająca się z nauczycieli historii muzyki ze szkół muzycznych w Krakowie (Joanna Wiśnios – Państwowa Szkoła Muzyczna II st. im. W. Żeleńskiego, Marek Dolewka – Archidiecezjalna Szkoła Muzyczna II st. im. ks. Kard. F. Macharskiego) oraz z innych ośrodków (Katarzyna Broj – Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. I.J. Paderewskiego w Koninie, Joanna Krzyżak – Szkoła Muzyczna II st. im. F. Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu).

Nadając kształt temu projektowi, staraliśmy się wczuć w rolę wymagających uczniów, jakimi sami byliśmy – zdradza dr Marek Dolewka, przewodniczący Rady Programowej. Czuliśmy też ciężar odpowiedzialności, bo „RePLAY z muzyki” to prawdopodobnie pierwszy w Polsce serial edukacyjny o muzyce klasycznej na platformie VOD! Dlatego poza staranną redakcją treści zatroszczyliśmy się o atrakcyjność warstwy wizualnej. Każdy z siedmiu odcinków nakręcono w pięknych, dopasowanych do tematyki przestrzeniach Krakowa, a obraz dopełniają ilustracje i animowane plansze prezentujące kluczowe pojęcia.

W poszczególnych odcinkach pojawią się goście specjalni (Kasia Moś, Agata Zubel, Łukasz Borowicz, Daniel Cichy) oraz muzycy prezentujący na żywo omawiane utwory (m.in. Joanna Solecka na klawesynie, Agnieszka i Krzysztof Książkowie na fortepianie). Lekcje prowadzą Jowita Dziedzic-Golec, dziennikarka RMF Classic, i Mateusz Baran, dziennikarz TVP Kultura.


Odcinki i autorzy scenariuszy:
1.    Średniowiecze (trubadurzy): mgr Maria Zielińska (Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. F. Chopina w Krakowie)

2.    Renesans (szkoła wenecka): dr Maciej Jochymczyk (Instytut Muzykologii UJ)

3.    Barok (barokowa sonata kameralna) – z udziałem autorki scenariusza na klawesynie oraz skrzypaczki Anny Śliwy i flecisty Tomasza Potaczka: dr Joanna Solecka (Szkoła Muzyczna I i II st. im. B. Rutkowskiego w Krakowie)

4.    Klasycyzm (Józef Haydn): mgr Joanna Krzyżak (Szkoła Muzyczna II st. im. F. Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu) + gość specjalny: dr hab. Łukasz Borowicz, prof. AMKP

5.    Romantyzm (salonowa miniatura fortepianowa) – z udziałem pianistów Agnieszki i Krzysztofa Książków: mgr Joanna Wiśnios (Państwowa Szkoła Muzyczna II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie)

6.    XX wiek (Krzysztof Penderecki): dr hab. Agnieszka Draus, prof. AMKP (Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie) + gość specjalny: Kasia Moś

7.    XXI wiek (Agata Zubel): dr Marek Dolewka (Archidiecezjalna Szkoła Muzyczna II st. im. ks. Kard. F. Macharskiego w Krakowie) + goście specjalni: prof. dr hab. Agata Zubel-Moc, dr Daniel Cichy (Polskie Wydawnictwo Muzyczne)


Partnerem cyklu RePLAY z muzyki jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Materiały są dostępne bezpłatnie na miejskiej platformie PLAY KRAKÓW www.playkrakow.com.




Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic