10 ciekawostek o filmie „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Poznajcie sekrety magicznej produkcji!

Seria o Harrym Potterze przyciągała i wciąż przyciąga przed ekrany wielu widzów. Twórcom filmowym udało się wykreować we współpracy z J.K. Rowling magiczny świat, do którego wracamy chętnie po latach. Dzisiaj odkryjemy tajemnice pierwszej produkcji o Harrym Potterze. Poznajcie ciekawostki związane z filmem „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”.

10 ciekawostek o filmie „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Poznajcie sekrety magicznej produkcji!
Fot.HBO/Materiały prasowe

1. Tylko dla Brytyjczyków

Jeśli śledziliście uważnie obsadę, na pewno zauważyliście, że w filmie grali Brytyjczycy. Swoją drogą, bardzo często żartowano z niektórych aktorów, w następujący sposób: „Jesteś chyba jedynym aktorem z Wielkiej Brytanii, który nie grał w »Harrym Potterze«”. Takie słowa usłyszał kiedyś w jednym z programów Eddie Redmayne. Aktor starał się o rolę w filmie o młodym czarodzieju, jednak jej nie dostał. Po latach wystąpił w serii powiązanej z „Harrym Potterem” – „Fantastyczne zwierzęta”. Wcielił się w ekscentrycznego magizoologa Newta Scamandera. Twórcy filmów o czarodzieju z blizną w kształcie błyskawicy na czole kierowali się przy wyborze obsady zasadą: „Tylko dla Brytyjczyków”, narzuconą przez J.K.Rowling. Dlatego Robin Williams i Rosie O'Donnell, którzy chcieli zagrać w filmie, nie mogli w nim wystąpić.

2. Jej wybory

Autorka serii książek o Harrym Potterze miała duży wpływ na adaptacje filmowe jej powieści. Także w sferze obsady J.K. Rowling wybrała odtwórców ról Hagrida - Robbie Coltrane i profesor McGonagall - Maggie Smith. Tak samo było w przypadku Alana Rickmana, wcielającego się w profesora Snape`a. By przekonać aktora do dalszego kreowania tej postaci, autorka zdradziła mu zakończenie historii bohatera.


Muzykę z serii przygód Harry'ego Pottera znajdziesz w naszej nowej stacji RMF Classic+ Świat Czarodziejów. Więcej o Stacjach+ przeczytasz tutaj.


3. Kwestia reżysera

Pierwszą część „Harry`ego Pottera” miał wyreżyserować Steven Spielberg. Twórca filmowy chciał, by w tytułowego bohatera wcielił się Haley Joel Osment. Ta wizja kłóciła się jednak z warunkami Rowling, która wymagała, by w adaptacjach jej książek grali tylko i wyłącznie Brytyjczycy. Dlatego Spielberg zrezygnował z reżyserowania filmu. Kandydatami na to stanowisko byli także: Alan Parker, Jonathan Demme, Brad Silberling i Terry Gilliam.
Ostatecznie film „ Harry Potter i Kamień Filozoficzny” wyreżyserował Chris Columbus.

4. Uczta dla oczu

Przypomnijcie sobie sceny posiłków w Wielkiej Sali. Zarówno te w dni świąteczne, jak i te w powszednie charakteryzowały się różnorodnym menu, którego skrycie zazdrościliśmy uczniom Hogwartu. Reżyserowi „Kamienia Filozoficznego” zależało na tym, by oddać klimat uczt opisanych w książkach Rowling. Dlatego na stołach widzimy prawdziwe dania.
W kolejnych produkcjach zrezygnowano z tego pomysłu, ponieważ jedzenie zbyt szybko się psuło, wydzielając nieprzyjemny zapach. Ekipa w następnych odsłonach serii mroziła potrawy, by później stworzyć dla nich formy. Jedzenie było sztuczne, ale wyglądało realistycznie.

5. Zmiana kompozytora

Serię filmów o „Harrym Potterze” kojarzymy także z doskonałą muzyką Johna Williamsa. Każdy potrafi zanucić choć jeden motyw muzyczny z „Kamienia Filozoficznego”. Okazuje się, że pierwotnie ścieżkę dźwiękową do filmu miał skomponować James Horner. Z uwagi na zbyt wiele innych zobowiązań jego miejsce zajął John Williams.

6. Czarodziejskie obrazy

Przedmiotami charakterystycznymi dla świata czarodziejów, oprócz kociołków, ksiąg zaklęć czy różdżek, były także obrazy. Nie byle jakie, postacie na nich uwiecznione poruszały się, śpiewały i rozmawiały z uczniami. Na jednym z malowideł w Hogwarcie można zobaczyć Annę Boleyn. To postać historyczna, druga żona króla Henryka VIII z dynastii Tudorów. Była ona także matką Elżbiety I. Annę uznano za czarownicę i cudzołożnicę. Królowa została skazana na śmierć i ścięta.

7. Znaczenie sceny

Niewątpliwie jedna z bardziej przygnębiających scen w filmie „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” przedstawia moment, w którym Voldemort zabija rodziców głównego bohatera. Scenariusz do sceny napisała J.K.Rowling. Twórcy filmu byli przekonani, że tylko autorka będzie w stanie opowiedzieć o tych wydarzeniach. Pisarka miała również zagrać matkę Harry`ego, jednak się na to nie zgodziła.

8. Ale Draco jest jeden

Postać Draco Malfoya, głównego szkolnego przeciwnika Harry`ego Pottera, cieszy się wśród wielu widzów ogromną sympatią. Pewnie między innymi przez wzgląd na niego wiele osób deklaruje, że należy do Slytherinu. Grający bohatera, Tom Felton pierwotnie chciał wcielić się w Harry`ego Pottera lub Rona Wesleya. Ostatecznie twórcy filmu powierzyli mu rolę Malfoy`a. A jeśli już o nim mowa, moment, w którym chłopak się przedstawia, do złudzenia przypomina nam o innej, znanej brytyjskiej serii. Bo czy wypowiedź: „Jestem Malfoy, Draco Malfoy”, nie brzmi podobnie, jak: „Nazywam się Bond, James Bond”.

9. Wierność literackiemu pierwowzorowi

W książkach wielokrotnie opisywany jest wygląd Harry`ego Pottera, elementy charakterystyczne to: blizna na czole, okulary i czarne włosy. Duże znaczenie ma też zielony kolor oczu bohatera, który odziedziczył po zmarłej matce. Daniel Radcliffe, wcielający się w Harry`ego, ma niebieskie oczy, dlatego zdecydowano, że na planie aktor będzie nosił specjalne szkła kontaktowe. Radcliffe miał jednak alergię i z tego elementu charakteryzacji zrezygnowano. Z kolei książkowa Hermiona, aż do „Czary ognia”, miała bardzo duże przednie zęby. Charakteryzatorzy przykleili grającej bohaterkę, Emmie Watson sztuczne zęby. Aktorka nie potrafiła wówczas wypowiedzieć poprawnie swoich kwestii.

10. Zdanie Rowling

J.K.Rowling pełniła przy produkcji filmu funkcję konsultantki scenariusza. Autorka czuwała między innymi nad tym, by fabuła „Kamienia Filozoficznego” nie zawierała wątków sprzecznych z serią książkową. Podczas prac nad pierwszym filmem wydano już cztery książki. Wiadomo, że jedna kwestia z filmu została usunięta z uwagi na brak zgodności z piątą częścią - „Harry Potter i Zakon Feniksa”. Powieść nie była jeszcze opublikowana.

Judyta Nowak - RMF Classic

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic