1. Od fana dla fanów
Zanim powstała grupa Avengers, część bohaterów doczekała się swoich solowych filmów. Thora do MCU wprowadził Kenneth Branagh. Ten wybitny aktor i twórca filmowy od najmłodszych lat uwielbiał postać askardzkiego herosa. Gdy został reżyserem filmu, otrzymał od wytwórni niespodziankę. Można jedynie zgadywać, ale wydaje się, że był pozytywnie zaskoczony, gdy Marvel przekazał mu pakiet wszystkich komiksów o przygodach Thora. Świat boga piorunów stworzony przez Branagha był baśniowy, a wręcz kosmiczny. I ten efekt dopełniały z pewnością napisy końcowe. Wiedzieliście, że powstały na bazie zdjęć przekazanych przez teleskop Hubble'a? Niestety z uwagi na inne zobowiązania zawodowe, Kenneth Branagh nie mógł podjąć się reżyserowania kolejnej części „Thora”.
2. Thora zagrać mieli
Kandydatów do roli Thora było wielu, a wśród nich znaleźli się znani aktorzy. Pierwotnie rolę bohatera planowano powierzyć Danielowi Craigowi. Trudno uwierzyć, że mógł jednocześnie grać Bonda i Thora. O angaż starali się również: Charlie Hunnam, Liam Hemsworth, Joel Kinnaman, Kevin McKidd, Channing Tatum, Alexander Skarsgard, a nawet sam Brad Pitt. Jak wiemy, ostatecznie Thora zagrał Chris Hemsworth.
W jasnowłosego herosa chciał wcielić się także Tom Hiddleston. Jednak reżyser pierwszego Thora miał inny pomysł. Kenneth Branagh zaoferował mu rolę Lokiego i to była doskonała decyzja.
3. Ach, ten Loki
Dla wielu przebiegły bóg Loki jest jednym z ulubionych bohaterów w MCU. Faktycznie, rola przyniosła Hiddlestonowi ogromną popularność, ale wymagała również od aktora wielu poświęceń. Reżyser „Thora”, Kenneth Branagh uznał, że Loki musi mieć „wygłodniały” wygląd. Miała go charakteryzować między innymi niezwykle szczupła sylwetka. Dlatego Hiddleston przez wiele miesięcy przestrzegał rygorystycznej diety, dokładnie przed rozpoczęciem zdjęć i w czasie ich trwania. Loki miał sprawiać wrażenie o wiele lżejszego i zwinniejszego podczas walk, niż jego brat Thor, odznaczający się masywną budową ciała. By uzyskać zamierzony efekt, Hiddleston skakał na skakance, biegał po kilka kilometrów dziennie, a także trenował capoeirę, łączącą walkę i taniec.
4. Przed laty
Choć początek MCU datujemy na rok 2007, gdy pojawił się film „Incredible Hulk”, to adaptacje komiksów Marvela o Thorze miały zostać wyprodukowane o wiele wcześniej. Co ciekawe, aktorskiego „Thora” chciał nakręcić w 1990 roku Sam Raimi. Wybrał jednak innego bohatera, a mianowicie Spider-Mana i wyreżyserował o nim trzy filmy z Tobeyem Maguire`em w roli głównej. Później, w 2004 roku, scenariusz do „Thora” chciał napisać David S. Goyer. Miał również stworzyć film.
W 2000 roku pojawił się pomysł wyprodukowania filmu z Tylerem Mane`em w roli herosa. Obraz planowany był jedynie jako produkcja telewizyjna.
5. Wybrał żonę
Po napisach końcowych do filmu „Thor:Mroczny świat” zostaje pokazana scena, w którym Thor i Jane Foster całują się na dachu. Faktycznie Natalie Portman, grająca bohaterkę, nie była obecna na planie. Dlatego miała ją zastąpić inna aktorka. Chris Hemsworth nie zgodził się na żadną z proponowanych kandydatek. Portman w scenie zastąpiła żona filmowego Thora, Elsa Pataky, również aktorka. Ona i odtwórczyni roli Jane są podobnego wzrostu, wystarczyła jedynie peruka. Całkiem zrozumiałe, że Hemsworth wolał pocałować swoją żonę. Na dodatek zagrała ona byłą ukochaną bohatera w „Thor:Milość i grom”.
W serii o bogu piorunów zagrali również inni członkowie rodziny Chrisa Hemswortha. Jego synowie wcielili się w młodszą wersję Thora w czwartym filmie. W „Ragnarok” i „Miłość i grom” pojawił się brat aktora, Luke Hemsworth, wystąpił jako artysta odgrywający na scenie postać Thora. Na koniec córka Chrisa, India Rose zagrała Love, córkę Gorra (Christian Bale).
Muzykę z serii filmów o Thorze znajdziesz w naszej nowej stacji RMF Classic+ Thor. Więcej o Stacjach+ przeczytasz tutaj.
6. Wytworne elfy
Czas na garść wiedzy o Mrocznych Elfach. Maski, które nosili aktorzy, wymuszały na nich przyjęcie określonej postawy. Linia oczu znajdowała się powyżej otworów na oczy, dlatego konieczne było trzymanie głowy wysoko. W ten sposób Elfy sprawiały wrażenie dumnych, dzięki temu lepiej pasowały do ich wizerunku prezentowanego w komiksach. Otrzymały one także swój własny język, powstały na potrzeby filmu.
7. Mjolnir jest tylko jeden?
Jaka jest najważniejsza rzecz dla wojownika? Oczywiście, chodzi o broń. Thor był szczególnie do swoich oręży przywiązany, nawet prowadził z nimi interesujące, tudzież zabawne rozmowy. „Relacja” z młotem Mjolnirem wydawała się jednak szczególna, w końcu dobyć go mógł tylko ktoś będący tego godnym. Na potrzeby pierwszego filmu powstało aż trzydzieści wersji młota, każda z nich odznaczała się przede wszystkim inną wagą. Używano ich w różnych momentach, tych z miękkiego materiału w scenach kaskaderskich. Jednak „ten jedyny” Mjolnir powstał z aluminium.
8. Bez Bale`a?
Główny czarny charakter „Thora 4”, Gorr Rzeźnik Bogów był postacią, której motywacje zasadniczo można zrozumieć, choć trudno mówić tu o logice jego działań. Wcielił się w niego Christian Bale. To jednak nie było pierwsze spotkanie aktora z kinem superbohaterskim. W końcu doskonale znamy jego Batmana/Bruce`a Wayne`a z Nolanowskiej Trylogii o Mrocznym Rycerzu. Bale nie chciał ponownie wkraczać do świata komiksowych bohaterów, uważając tego typu produkcje za z reguły nieciekawe i niedające szansy na zawodowy rozwój. Rolę w filmie „Miłość i grzmot” przyjął na prośbę syna i córki.
9. Najlepsza improwizacja
Taika Waititi często postrzegany jest jako niezwykle ekscentryczny reżyser, który posługuje się nietypowymi środkami. Przede wszystkim odbiera się go jako osobę bardzo przyjacielską, zabawną i swobodną w obyciu. Twórcy zależało na tym, by na planie panowała dobra atmosfera, to tego stopnia, że nie trzymano się sztywno kwestii zawartych w scenariuszu. Większość dialogów wypowiadanych przez bohaterów w „Thor:Ragnarok” powstała właśnie podczas kręcenia poszczególnych scen. Wypowiedzi postaci były improwizowane.
Pamiętacie scenę z tego samego filmu, w której Thor widzi na arenie Hulka? Wówczas z ust jego bohatera pada wyrażenie o „przyjacielu z pracy”, nawiązuje on do grupy Avengers. Autorem tej kwestii Thora było ciężko chore dziecko, które dzięki fundacji „Make-A-Wish” mogło pojawić się na planie „Ragnaroka”.
10. Nawiązania komiksowe
W trzeciej odsłonie przygód Thora przenosimy się między innymi na planetę Sakaar. Można dostrzec, że jedna z ulic nosi nazwę „Droga Kirby`ego”. W ten sposób upamiętniono legendarnego twórcę komiksów Jacka Kirby`ego. Rysownik wraz ze Stanem Lee stworzył Fantastyczną Czwórkę, X-Menów Iron Mana, Hulka, a co najważniejsze Thora.
Bóg piorunów nazwał swą nową drużynę, która ruszyła na ratunek Asgardowi – Revengers. Szalenie groźną Helę mieli pokonać: Loki, Thor, Bruce Banner/Hulk i Walkiria. Tymczasem w komiksach grupa nosząca identyczną nazwę składała się ze złoczyńców, z którymi walczyli bohaterowie z Avengers.
Judyta Nowak - RMF Classic