12. edycja Festiwalu Gwiazd w Gdańsku

Przecięciem błękitnej wstęgi, na scenie usytuowanej pod Zieloną Brama w Gdańsku, przez przedstawicieli władz Gdańska, Pomorza, przedstawicieli organizatorów rozpoczął się oficjalnie 12. Festiwal Gwiazd w Gdańsku.

Do niedzieli organizatorzy przygotowali niemal 40 wydarzeń artystycznych m.in. premierę najnowszego filmu Davida Lyncha, koncerty, projekcje filmowe czy spotkania z gwiazdami.

Uroczystości otwarcia festiwalu towarzyszył wernisaż wystawy "Mistrzowie Młodopolskiego Pejzażu. Jan Stanisławski i jego
uczniowie".

W 2007 roku przypada setna rocznica śmierci Jana Stanisławskiego, jednego z najwybitniejszych malarzy okresu Młodej Polski. Na gdańskiej wystawie zaprezentowana zostanie bogata kolekcja jego prac przechowywana w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Stanisławski był również zasłużonym pedagogiem - profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie przez dekadę kierował katedrą pejzażu, znacznie zmieniając i unowocześniając metody nauczania studentów. Oprócz prac Stanisławskiego na gdańskiej wystawie prezentowane są dzieła jego uczniów: Józefa i Stanisława Czajkowskich, Stanisława Kamockiego, Stefana Filipkiewicza czy Henryka Szczyglińskiego a także Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Jeszcze w czwartek w Gdańskim Dworze Artusa wręczone zostaną nagrody "Neptun 2007". Nagroda Neptuna jest honorowym wyróżnieniem przyznawanym przez Prezydenta Miasta Gdańska wybitnym twórcom polskim i zagranicznym o niekwestionowanym dorobku artystycznym. Otrzymają ją w tym roku Krystyna Janda, Jerzy Radziwiłowicz i Ewa
Pobłocka.

Wieczorem w kinie Neptun natomiast odbędzie się polska premiera najnowszego filmu Davida Lyncha "Inland Empire" m.in. z udziałem reżysera.

Dwunasta edycja Festiwalu Gwiazd po raz drugi odbywa się w Gdańsku. Przez pierwsze lata festiwal odbywał się w Międzyzdrojach.

W zamyśle organizatorów, festiwal ma gromadzić najwybitniejszych artystów teatru, filmu, muzyki, plastyki i literatury z Polski i z zagranicy. Impreza odbywa się zawsze w pierwszym tygodniu lipca. Celem festiwalu jest umożliwienie publiczności kontaktu z artystami. Codziennie, obok wydarzeń artystycznych, odbywają się spotkania z publicznością w cyklu
"Spotkanie z Gwiazdą".

W piątek na Promenadzie Gwiazd swoje dłonie odcisną w brązie m.in. David Lynch, Marta Mesaros, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Borys Szyc, Agnieszka Grochowska, Karolina Gruszka, Piotr Uklański, Mirosław Baka, Grzegorz Turnau i Krzysztof Krauze.

Po raz pierwszy w historii festiwalu koncert "Promenada Gwiazd" będzie oddzielony od uroczystości złożenia odcisków dłoni.
Koncert odbędzie się w Filharmonii Bałtyckiej, będzie miał formułę oratoryjną. Jego kompozytorem jest Jan Kanty Pawluśkiewicz, a poprowadzi go Michał Nesterowicz. Udział w nim zapowiedzieli m.in. Beata Rybotycka, Magdalena Cielecka, Maja Ostaszewska, Wojciech Malajkat, Zbigniew Zamachowski.

Gościem honorowym tegorocznego festiwalu będzie miasto Kraków, obchodzące w tym roku jubileusz 750. rocznicy lokacji na prawie magdeburskim. Z tej okazji zostanie podpisana umowa partnerska o współpracy kulturalnej między Gdańskiem i Krakowem. Odbędzie się też specjalna parada gdańsko-krakowska i happening.

Podczas Festiwalu Muzeum Narodowemu w Gdańsku zostanie przekazany zrealizowany w Stoczni Gdańskiej obraz pt.
"Solidarność" Piotra Uklańskiego, z udziałem 2600 żołnierzy. Żołnierze na terenie historycznego gdańskiego zakładu utworzyli
"żywy" napis "Solidarność", z charakterystycznym krojem liter. Projekt "Solidarność" nawiązuje do "Untitled (John Paul II)" z
2004 roku - portretu papieża utworzonego przez 3,5 tys. osób, który artysta zrealizował na Biennale Sztuki w Sao Paulo.



Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic