Jak przekazał dyrektor festiwalu Piotr Paweł Żukowski, podczas Happy Endu zostaną podsumowane dwie dekady polskiego kina, nie tylko niezależnego. Nagrodę specjalną - Złotą Rybę dla największej optymistki ostatniej dekady otrzyma Monika Meleń, która w ostatnich latach prezentowała w konkursie kilkanaście swoich filmów i otrzymała za nie już niejedną statuetkę. „Jeden z bohaterów jej filmów - Stanisław Kmiecik, nowosądecki malarz, który urodził się bez rąk, jako bohater wielu innych filmów dokumentalnych, dziś stał się bohaterem dla wielu dzieci, które też urodziły się z tą dysfunkcją. Film o panu Stanisławie pt. Życie na krawędzi tworzenia obrazu w reżyserii Marka Kilaszewskiego i Jaceka Knoppa był prezentowany na pierwszym Happy Endzie” – zauważył Żukowski.
Obraz ten będzie można obejrzeć także i w czasie tegorocznego festiwalu. Ponadto w czasie tegorocznej imprezy będzie można zobaczyć malarza Stanisława Kmiecika jeszcze w filmie w reżyserii Moniki Meleń „Zręczni, bezręczni”.W czasie festiwalu zostanie wręczona nagroda specjalna Happy Maker. Nagrody te są przyznawane od trzech lat i trafiają w ręce twórców niezależnych, „którzy przez lata nie porzucili pasji robienia filmów i nadal je dla nas widzów tworzą” – dodał dyr. imprezy.
W tym roku statuetki trafią do rąk braci: Piotra i Dominika Matwiejczyków.
Film w reżyserii Dominika Matwiejczyka, komedię „Ślicznotka” widzowie będą mogli obejrzeć w pokazie przedpremierowym na zakończenie festiwalu, w sobotni wieczór. Zdjęcia do filmu powstawały w woj. podlaskim. W programie tegorocznego Happy Endu znalazło się łącznie 31 filmów, w tym 29 nowych, konkursowych. Są to zarówno dokumenty, jak i filmy fabularne, w tym animowane.
Po pokazach filmowych odbędą się spotkania z twórcami. Wstęp na festiwal jest bezpłatny. Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie organizatora - Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i na Facebooku https://www.facebook.com/HappyEndFestiwal
Ponadto w programie wydarzenia znalazł się też wirtualny wernisaż prac Szczepana Sadurskiego, niezależnego satyryka, dziennikarza, rysownika, karykaturzysty i przewodniczącego Partii Dobrego Humoru.
Odbędą się także warsztaty z rysunku karykatury, a zarejestrowany materiał zostanie wykorzystany do filmu dokumentalnego o artyście.
Festiwal organizowany jest przez Wojewódzki Dom Kultury oraz Fundację Obrazy bez Granic, a wyprodukowany przez Exd'Art – obrazy bez granic - Piotra Pawła Żukowskiego.Przedsięwzięcie dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.
Agnieszka Pipała