"22. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu po raz drugi już odbędzie się Ursynowskim Centrum Kultury Alternatywy - fantastycznym miejscu, które sprzyja prezentacji spektakli, które wymagają bardzo dobrego zaplecza technicznego" - wyjaśnił Ostapczuk.
"Jak co roku postaramy się ukazać różnorodność tej sztuki w Europie. Zaprezentujemy spektakle, które przygotowali kontynuatorzy największych twórców sztuki teatru pantomimy - od Marcela Marceau po Etienne'a Decroux" - powiedział. Zwrócił uwagę, że "dla widzów największe znaczenie może mieć fakt, iż prezentować będziemy treści i pojęcia, które są uniwersalne i nie wymagają słów". "Na naszym festiwalu staramy się pielęgnować ideę piękna" - podkreślił.
"Jako dyrektor artystyczny wychodzę z założenia, że bardzo mocno odeszliśmy od piękna w stronę tego, co budzi rozmaite skojarzenia z brzydotą, pospolitością, które są łatwe i kuszą widza. A sztuka pantomimy mówi o emocjach - i wcale nie musi opowiadać o łatwych tematach" - wyjaśnił, dodając, że "pantomima jest idealnym nośnikiem piękna".
Zapowiedział, że "tegoroczny festiwal zainauguruje 10 października przedstawienie Bodecker & Neander Company z Niemiec, stałych gości naszego festiwalu, kontynuatorów sztuki Marcela Marceau". "W Warszawie publiczność zobaczy też spektakl Mangano Massip Company - jednej z najbardziej znanych grup pantomimy we Francji. Po kilku latach przerwy widzowie zobaczą Wieczór Współczesnej Pantomimy, czyli prezentację różnorodnych form sztuki poza słowami" - powiedział.
Podkreślił, że "atrakcją festiwalu będzie prapremiera przedstawienia ARANEA". "Zawsze wychodzę z założenia, że nasz festiwal powinien też stymulować artystów do tego, by tworzyli nowe spektakle. Dlatego mocno polecam obejrzenie tej polsko-niemieckiej realizacji" - wyjaśnił.
"Na festiwalu zobaczymy też spektakl Skin Poem for a Cosy House w wykonaniu hiszpańskiego zespołu Los Escultores del Aire, czyli Rzeźbiarze w powietrzu. Zaprezentują zupełnie odmienny od znanych w Polsce sposobów myślenia o ruchu, o sposobie snucia opowieści" - mówił. "I na zakończenie festiwalu, 15 października, widzowie zobaczą Wrocławski Teatr Pantomimy, który pokaże swoje najnowsze przedstawienie +TYRAN+, które przygotowano na stulecie powstania filmu +Nosferatu+" - zapowiedział Ostapczuk.
"Słowem publiczność ma szansę na spotkanie z oryginalna poetyką, humorem, zaskakującą wrażliwością i emocjonalnością twórców oraz wykonawców przedstawień" - powiedział. "Tegoroczne spektakle będą nas zadziwiać, bawić, wzruszać i urzekać pięknem teatralnego rzemiosła" - zapewnił dyrektor artystyczny festiwalu.
Więcej informacji i szczegółowy program festiwalu znaleźć można na stronie: http://www.mimefestival.pl/.
Spektakl "Best of - 30 Years on Stage" zaprezentuje Bodecker & Neander Company z Niemiec. "Mistrzowie sztuki pantomimy, aktorzy i współpracownicy legendarnego Marcela Marceau. Alexander Neander, Wolfram von Bodecker i reżyser Lionel Menard tworzą jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów sztuki pantomimy na świecie" - napisano. "Prezentowany program będzie wyborem najważniejszych etiud stworzonych wspólnie od momentu pierwszego spotkania, właśnie 30 lat temu aż do teraz" - wyjaśniono na stronie festiwalu.
Francuska Mangano Massip Company pokaże przedstawienie "Alice in Wonderbox". "Alice to młoda osoba w trakcie procesu kształtowania się: jej wizerunek, relacje z innymi, jej ciało, wszystko się zmienia i szuka nowych punktów odniesienia w życiu" - napisano. "Alice jest też internetowym freakiem (jak wielu jej przyjaciół), gdzie według niej może znaleźć ucieczkę od rzeczywistości. Ale świat Wonderbox (Puszka Czarów), gdzie spędza całe dnie, jest nawet bardziej rozedrgany i niestabilny niż jej rzeczywistość: awatary, fałszywe tożsamości, fake newsy, książę z bajki czy duże wyzwania, które zmieniają się w śmiertelne pułapki, nękanie, nieustające agresywne komentarze" - czytamy w zapowiedzi spektaklu. Scenariusz i reżyseria - Sara Mangano i Pierre-Yves Massip.
Podczas międzynarodowego "Wieczoru Współczesnej Pantomimy" widzowie będą mogli obejrzeć "konfrontację odmiennych technik, stylów i form w teatrze pantomimy". "Do udziału w prezentacjach zostali zaproszeni artyści pochodzący z różnych miejsc na świecie, którzy zaprezentują charakterystyczne dla ich pracy krótkie formy teatralne" - wyjaśniono.
Spektakl "ARANEA" zaprezentują Wojciech Rotowski i Kerstin Hurbain. "Czym jest miłość, gdy ucichnie zakochanie? Do czego doprowadzić może zazdrość i jak wyznaczyć granice wolności w związku dwojga ludzi? Kiedy podejrzliwość zmienia się w paranoję?" - napisano o spektaklu. Jak wyjaśniono, "Wojciech Rotowski i Kerstin Hurbain w spektaklu teatru fizycznego ARANEA przywiązanie do drugiej osoby odkrywają zarówno na poziomie emocjonalnym jak i fizycznym". "Zainspirowani japońską sztuką wiązania Kinbaku Shibari, twórcy spektaklu ukazują nowe możliwości zastosowania liny na scenie" - dodano.
"Skin Poem for a Cosy House" zaprezentuje hiszpańska grupa Los Escultores del Aire. Jak wyjaśniono, "Poemat ciała o przytulnym domu powstał w czasie lockdownu w 2020 r. w związku z Covid-19". Scenariusz spektaklu teatru tańca i pantomimy napisali i odgrywają Mai Rojas i Raffaella Crapio. "Tym spektaklem Los Escultores del Aire kończą swoją trylogię o wspomnieniach" - napisano.
Wrocławski Teatr Pantomimy zaprezentuje przedstawienie "TYRAN". "Obchodzona w tym roku setna rocznica premiery filmu +Nosferatu – symfonia grozy+ w reżyserii F. W. Murnaua stała się dla twórców pretekstem do twórczego wykorzystania postaci wampira Nosferatu i zbadania zjawiska tyranii we współczesnym teatrze" - czytamy w zapowiedzi spektaklu. Reżyseria i choreografia - Jakub Lewandowski.
Organizatorem festiwalu jest Fundacja Warszawskiego Centrum Pantomimy. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków m.st. Warszawy oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Grzegorz Janikowski