ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Jadwiga Polus

24 września otwarcie Teatru Powszechnego po gruntownym remoncie

Premierę spektaklu "Kamień i popioły" w reż. Artura Urbańskiego zaplanowano na inaugurację działalności gruntownie wyremontowanego i zmodernizowanego Teatru Powszechnego w Warszawie, która odbędzie się 24 września. Remont teatru trwał od września 2009 roku.

Remont teatru kosztował 28 mln zł, z czego 5 mln pochodziło z funduszy UE, a reszta z budżetu m.st. Warszawy.

"Przestrzeń teatru została zmodyfikowana i powiększona" - mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor Teatru Powszechnego Jan Buchwald. Zwrócił uwagę, że dzięki rozbudowie budynku powierzchnia teatru zwiększyła się o 700 m kw., a jego kubatura o 3,5 tys. m kw.

"Na trzech niezależnych od siebie scenach, nazwanych ze względu na wielkość widowni 300, 200 i 100, realizowany będzie zróżnicowany program artystyczny" - opowiadał Buchwald. W trakcie jednego wieczoru teatr będzie mógł pomieścić ok. 600 widzów.

"Jedna ze scen, do tej pory nazywana Małą, została powiększona, a właściwie zbudowana od nowa - teraz nazywa się Sceną 200. To nowoczesne, wszechstronne pomieszczenie, scena dająca wiele możliwości - można będzie np. dowolnie ustawiać widownię. Scena jest świetnie wyposażona akustycznie i oświetleniowo. Można powiedzieć, że jest to nasza scena marzeń" - opowiadał Buchwald.

Dotychczasowa Scena 45 - najmniejsza, wygospodarowana z dawnej pracowni krawieckiej, niska, katakumbowa, ciasna - pomieści po remoncie prawie 100 osób, więc nazwano ją Sceną 100. Duża Scena zmieni nazwę na Scena 300 i jest to jedyna ze scen, która nie uległa zasadniczej przebudowie.

"Mamy nadzieję, że kiedyś, za parę lat, kiedy polepszy się sytuacja finansowa miasta, może zbuduje się tam widownię typu amfiteatralnego, bez podziału na parter i widownię, ale to jest daleka przyszłość" - ocenił szef Teatru Powszechnego. W budynku odświeżono też recepcję, toalety, wymieniono wszystkie instalacje elektryczne, klimatyzację. Odświeżono też jego elewację.

Pierwszym spektaklem wystawionym na Scenie 200 będzie zaplanowana na 24 września premiera spektaklu "Kamień i popioły" kanadyjskiego dramatopisarza Daniela Danisa w reż. Artura Urbańskiego. Tego samego dnia otwarta zostanie wystawa "Od kina Bomba do Teatru Powszechnego im. Zygmunta Huebnera 1920-2010", która dokumentować będzie dzieje budynku Teatru i poszczególne etapy jego rozbudowy.

15 października na Scenie 100 odbędzie się premiera spektaklu współczesnego szwedzkiego autora Niklasa Radstroma "Salamandra", przygotowana przez młodego reżysera Adama Guzińskiego. 22 października na inaugurację Sceny 300 pokazana zostanie adaptacja powieści Leopolda Tyrmanda "Zły" w reżyserii Jana Buchwalda. Spektakl powstał na podstawie scenariusza napisanego na motywach powieści Tyrmanda przez Wojciecha Tomczyka.

W styczniu 2011 roku odbędą się kolejne dwie premiery na Scenie 200: Waldemar Śmigasiewicz zrealizuje "Komedianta" Thomasa Bernharda, a Michał Siegoczyński spektakl pt. "CasaBlanca generation".

W marcu na deskach powszechnego planowane są premiery "Sierot" Dannisa Kelly'ego w reż. Grażyny Kani (Scena 200), "I nie było już nikogo" Agaty Christie w reż. Aleksandry Koniecznej (Scena 300). W kwietniu odbędzie się premiera "Konformisty" Alberto Moravii w reż. Marka Fiedora (Scena 200), w maju - "Koriolan" Williama Szekspira w realizacji Gabriela Gietzky'ego (Scena 300), we wrześniu - "Trzy kobiety" Sylvii Plath w reż. Weroniki Szczawińskiej (Scena 100).
 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic