W jury 37. Lubuskiego Lata Filmowego zasiądą: Feliks Falk (przewodniczący), Paweł Felis, Krzysztof Gierat, Krasztel Istvan
(Węgry), Leo Kantor (Szwecja), Pavel Maluonek (Czechy). Impreza potrwa do 30 czerwca.
"Tematem tegorocznego festiwalu będzie historia krajów naszego regionu, prawda i pojednanie. Będą rozmowy, spotkania z twórcami, debata o obecności tego tematu we współczesnym kinie i kulturze europejskiej" - poinformowała Aleksandra Różdżyńska z biura prasowego LLF.
W tym roku jury po raz pierwszy w historii LLF przyzna nagrodę za całokształt twórczości - Brylantowe Grono. Otrzyma ją Marcel Łoziński, jeden z najzdolniejszych współczesnych dokumentalistów. Łoziński ma na swoim koncie m.in. dokument "89 mm do Europy" (nominowany do Oscara w 1994 r.), "Próba Mikrofonu", "Zderzenie czołowe", "Jak to się robi".
Projekcje będą się odbywały w kinie Świteź, łagowskim amfiteatrze i specjalnie przygotowanym na tę okazję namiocie projekcyjnym ufundowanym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
Według Aleksandry Różdżyńskiej, gorąco zapowiada się dyskusja z twórcami filmu "Strajk" na temat mitu "Solidarności" - do czego jest jeszcze potrzebny w Polsce i na Zachodzie? Bogaty zestaw filmów węgierskich pokaże, jak potraktowano legendę powstania 1956 roku ("Chłopcy z Budakeszi" Pala Erdossa oraz wybór najlepszych dokumentów węgierskich o tym czasie). Gościem festiwalu będzie znana węgierska reżyser Judit Elek - przywiezie ona swój najnowszy film "Ósmy dzień tygodnia", w którym grają m.in. Maja Komorowska i Franciszek Pieczka.
W programie także "Aleja Gówniarzy" - fabularny debiut Piotra Szczepańskiego, "A czego tu się bać" Małgorzaty Szumowskiej,
"Dworzec Gdański" Marii Zmarz-Koczanowicz i Teresy Torańskiej, "Wojownik" Jacka Bławuta i "Zamknięci w celuloidzie"
Władysława Sikory (kabaret Potem, twórca Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego).
Lubuskie Lato Filmowe jest najstarszym polskim festiwalem filmowym. Po raz pierwszy imprezę zorganizowano na podzamczu Zamku Joannitów w Łagowie w 1969 roku. Na festiwal przyjeżdżają miłośnicy kina i filmoznawcy. Podczas każdego LLF obok projekcji filmów organizowane są dyskusje i spotkania z twórcami.