7. Festiwal Sztuki Reportażu Camera Obscura

Pokazy filmów dokumentalnych, retrospektywa dokumentów o irackim Kurdystanie, warsztaty filmowe i spotkania z artystami z całej Europy złożą się na siódmą edycję Festiwalu Sztuki Reportażu Camera Obscura, który rozpocznie się w środę w Bydgoszczy.

"Tegoroczny festiwal rozpocznie się interaktywnym projektem dokumentalnym EYE LOVE U, którego koordynator Roel Simons (Holandia) wraz z mieszkańcami Bydgoszczy nagra wypowiedzi na temat miłości - Love Messages. Efektem będzie interaktywny film o miłości" - poinformował Remigiusz Zawadzki, organizator imprezy.

Program festiwalu skupia się w tym roku na korespondentach wojennych. "Widzowie zobaczą w jednym miejscu relacje z najbardziej zapalnych miejsc na świecie, jak również wejdą do świata nieograniczonej artystycznej wyobraźni, zajrzą za kulisy wielkiej polityki i poznają mroczne tajemnice organizacji tegorocznego Mundialu w RPA" - dodał Zawadzki.

Jednym z ważniejszych wydarzeń będzie przedpremierowy pokaz amerykańskiego pełnometrażowego dokumentu Tima Hetheringtona - wielokrotnego laureata Nagrody World Press Photo, ale również dokumentalisty i producenta. "Restrepo" opowiada o plutonie amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Dolinie Korengal w Afganistanie.

Wśród pokazywanych reportaży i filmów dokumentalnych znajdą się opowieści, których akcja dzieje się nie tylko w Polsce, ale też w wielu zakątkach globu. Będzie można zobaczyć m.in. opowieść o dziennikarstwie, które jest dobrym narzędziem w złych czasach - światowy raport o korespondentach specjalnych wszystkich kontynentów "Damned Job" Jose-Antonio Guardioli.

Publiczność obejrzy także przejmujący dokument o ludobójstwie w Ruandzie "Shake Hands With the Devil", a następnie weźmie udział w międzynarodowym panelu dyskusyjnym o tym samym tytule, poświęconym roli korespondenta wojennego.

"Goście panelu dyskusyjnego podejmą próbę stworzenia portretu czy fresku dziennikarstwa w skrajnych warunkach, który mógłby posłużyć jako przykład dla tych, którzy wierzą, że uczciwe opowiadanie historii może pomóc udoskonalić rzeczywistość, nawet za cenę ryzykowania własnego życia. Wezmą w tym udział m.in.: laureat nagrody dla korespondentów wojennych Prix Scam - Jose Antonio Guardiola, reporterka i pisarka Anne Nivat, wysłannik rumuńskich mediów podczas wojny w dawnej Jugosławii, prof. Uniwersytetu w Bukareszcie - Marian Chiriac i korespondentka TVP w Moskwie, autorka cyklu reportaży Szerokie Tory - Barbara Włodarczyk" - poinformował Zawadzki.

"DOKU (Dokumenty o irackim Kurdystanie) to z kolei warsztaty kina dokumentalnego, które gromadzą młodych, irackich filmowców różnego pochodzenia, płci i wyznania. Spotkania te są organizowane w As-Sulajmanijji, w Arbeli, a wkrótce również w Bagdadzie" - dodał dyrektor festiwalu.

Festiwal Camera Obscura powstał w 2004 roku jako impreza poświęcona promocji reportażu jako samodzielnej i coraz popularniejszej audiowizualnej formy artystycznej, z pogranicza dziennikarstwa i filmu dokumentalnego. Najważniejszymi punktami festiwalu są konkursy, w których autorzy najlepszych reportaży rywalizują o Nagrodę Grand Prix im. Ryszarda Kapuścińskiego o wartości 3 tys. euro oraz honorowe wyróżnienia w kategoriach: reportaż śledczy, reportaż społeczny, reportaż radiowy. Wręczenie nagród zaplanowano na 23 października.

W tym roku jury festiwalowe tworzą: Anne Nivat z Francji, Roel Simons z Holandii, Marian Chiriac z Rumunii, Barbara Włodarczyk oraz Jacek Bławut z Polski. Materiały zakwalifikowane zostały do konkursów festiwalowych na podstawie zgłoszeń nadesłanych przez reportażystów i dokumentalistów pracujących dla stacji telewizyjnych z Europy i Polski.
 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic