ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Katarzyna Hnat

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w FINA

1 sierpnia zapraszamy na specjalne pokazy filmowe związane z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. W kinie Iluzjon pokażemy „Kanał” Andrzeja Wajdy - pierwszy film na temat powstania w powojennej Polsce, pokaz poprzedzony będzie prelekcją dyrektora FINA – Tomasza Kolankiewicza. Dziedziniec FINA uświetni pokaz filmu „Powstanie Warszawskie” Jana Komasy i animacji 3D „Warszawa 1935” Tomasza Gomoły. Na portalu ninateka.pl zaprezentujemy wspomnienia Świadków oraz reportaż o najbardziej znanej parze warszawskiego zrywu.

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w FINA
„Powstanie Warszawskie” Jana Komasy

1 sierpnia g. 18:00 – Kino Iluzjon ul. Narbutta 50A

W kinie Iluzjon będziemy mogli zobaczyć  film „Kanał” w reżyserii Andrzej Wajdy z roku 1956. Jest to pierwszy film poświęcony tragedii Powstania Warszawskiego i żołnierzom Armii Krajowej, otwierający nurt nazwany polską szkołą filmową. W filmie wystąpili m.in. Kazimierz Kutz, Jan Englert, Tadeusz Łomnicki, Tadeusz Janczar, Teresa Iżewska i Roman Polański. Przed projekcją odbędzie się prelekcja Tomasza Kolankiewicza – Dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

1 sierpnia g. 21:00 –  Dziedziniec FINA ul. Wałbrzyska 3/5.

W ramach wydarzenia „Uwalniamy obrazy, uwalniamy emocje - Dziedziniec FINA”  pokażemy obrazy Tomasza Gomoły - animowana „Warszawa 1935” i Jana Komasy „Powstanie Warszawskie”, które przedstawiają dwa odmienne, odległe o dekadę oblicza stolicy.

”Warszawa 1935”, to filmowy portret Warszawy z lat trzydziestych, prezentujący piękno i wdzięk miasta, dekadę potem zrównanego z ziemią. Z kolei „Powstanie Warszawskie” to pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction. Film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk, wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku. Posiłkując się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy z Janem Komasą na czele zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej.

Wstęp bezpłatny. Pokaz odbędzie się z wykorzystaniem bezprzewodowych słuchawek udostępnionych przez organizatora. Należy je zarezerwować poprzez formularz.

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego online

Portal ninateka.pl zaprasza na wspomnienia Świadków z okresu Powstania Warszawskiego. Zaprezentujemy wywiady z Teresą Bojarską, prof. Władysławem Bartoszewskim, Eugeniuszem Hanemanem (fotografem Powstania) czy Marią Stypułkowską – Chojecką ps.  „Kama”.
Przypomnimy także reportaż z 1990 r. z Kroniki filmowej pt. "Obrączka z Powstania". Bohaterami jest najsłynniejsza para Powstania Warszawskiego Alicja i Bolesław Biegacowie. W reportażu, para wraca do Polski w 1990 r. i ogląda film ze swojego ślubu. Ceremonię ślubną nagrał powstańczy kronikarz, przedwojenny olimpijczyk z Berlina 1936, Eugeniusz Lokajski.

 

Specjalna, rocznicowa kolekcja będzie emitowana na portalu ninateka.pl od 1 do 4 sierpnia.

 

FINA przygotowała również specjalne spoty zmontowane z archiwalnych, zdigitalizowanych ujęć z okresu Powstania Warszawskiego, które będą dostępne na naszych stronach (fina.gov.pl i ninateka.pl) i mediach społecznościowych.

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny w kolejnych dniach upamiętniających 80. rocznicę Powstania Warszawskiego planuje dalsze projekty i wydarzenia.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic