Film "Bogowie", to opowieść o pracy Zbigniewa Religi w latach 1983-1986. Był on wówczas docentem. Wyjechał z Warszawy do Zabrza, gdzie 15 sierpnia 1985 roku przeprowadził pierwszą operację na sercu, a kilka miesięcy później - pierwszą w Polsce udaną transplantację serca.
"To jest genialna postać filmowa. W tej historii jest bunt, walka młodych ze starymi, miłość, codzienna walka o życie" - powiedział na czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami scenarzysta i producent, Krzysztof Rak. "Początek filmu to dokładnie 1983 rok. Jesteśmy tuż po stanie wojennym, w Polsce panuje kryzys. Młody, ambitny docent, który był już kilka razy w USA, bardzo chce, aby polska kardiochirurgia dogoniła światową. Nie wszyscy jednak popierają go w tych dążeniach" - opowiadał fabułę Rak.
W rolę Zbigniewa Religi wciela się Tomasz Kot. "Takie role rzadko się zdarzają. Miałem pół roku na przygotowanie i rzetelne wdrożenie się w temat. Najciekawsza w tej postaci jest determinacja. Religa był niezwykły. Odbyłem wiele wspaniałych rozmów z ludźmi, którzy tworzyli klinikę w Zabrzu" - powiedział aktor, który specjalnie do roli zapuścił włosy.
W filmie występują także m.in. Magdalena Czerwińska (żona Religi, Anna), Piotr Głowacki (Marian Zembala), Szymon Piotr Warszawski (Andrzej Bochenek), Rafał Zawierucha (Romuald Cichoń) oraz Jan Englert (Wacław Sitkowski). Reżyserem obrazu jest Łukasz Palkowski (twórca m.in. nagrodzonego w Gdyni "Rezerwatu").
"Bogowie" realizowani są głównie w Warszawie. Kilka dni zdjęciowych odbyło się także na Mazurach i na Śląsku. Sceny z kliniki w Zabrzu, realizowane są w Szpitalu Wolskim w Warszawie. Budżet filmu to 6 mln zł.
Konsultantami filmu, na etapie scenariusza byli m.in. prof. Bohdan Maruszewski, prof. Marian Zembala oraz prof. Andrzej Bochenek. W czasie zdjęć na planie znajdują się kardiochirurdzy z kliniki w Aninie.
Prof. Religa urodził się 16 grudnia 1938 roku w Miedniewicach koło Żyrardowa. Studiował na Akademii Medycznej w Warszawie. W 1973 roku obronił pracę doktorską, a w 1981 habilitował się. Swoje największe sukcesy zawodowe wiązał z Zabrzem. Tam, 15 sierpnia 1985 roku, przeprowadził pierwszą operację na sercu, a kilka miesięcy później - pierwszą udaną transplantację serca w Polsce. W 1995 roku prezydent RP nadał mu tytuł profesora nauk medycznych. W latach 1996-99 Religa pełnił funkcję rektora Śląskiej Akademii Medycznej.
W latach 1992-1995 był doradcą prezydenta Lecha Wałęsy, a od 1993 do 1997 roku senatorem RP. W 2005 roku profesor został ministrem zdrowia w rządzie PiS. Pełnił tę funkcję do jesieni 2007 roku. Od tamtego czasu był posłem klubu PiS i zasiadał w sejmowej komisji zdrowia. Zmarł 8 marca 2009 roku.
Premiera filmu "Bogowie" planowana jest na jesień 2014 roku. fot.PAP/Stach Leszczyński (PAP Life)