Impreza została zorganizowana w związku z przypadającą w tym roku 10. rocznicą śmierci i 85. rocznicą urodzin tego wybitnego reżysera i wieloletniego wykładowcy oraz rektora Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.
Zdaniem organizatorów Dni, Has był jednym z najwybitniejszych twórców nie tylko polskiego, ale i światowego kina. "Szkoła, której reżyser poświęcił większość swojego życia i służył jej do końca swoich dni, postanowiła uczcić tą wybitną postać i zorganizować małe święto poświęcone jego pamięci" - poinformowała Beata Pijewska z biura prasowego łódzkiej filmówki.
Wydarzeniem Dni ma być wystawa monograficzna poświęcona Hasowi i jego filmom. Składa się na nią kilkaset zdjęć i fotosów z planów filmowych, zdjęć prywatnych, wywiadów z jego przyjaciółmi i pamiątek osobistych. W programie przewidziano również specjalny pokaz zrekonstruowanego cyfrowo filmu Hasa "Rękopis znaleziony w Saragossie".
"To film, który wyprzedzał swoją epokę, inspirował największych twórców kina i stanowi bez wątpienia dziedzictwo światowej kinematografii" - uważa Pijewska.
Wydana zostanie także książka wraz z płytą CD z muzyką z filmów Hasa pod tytułem "Pamiętasz była jesień". Będzie też można wybrać się na koncert piosenek z filmów tego reżysera w wykonaniu studentów wydziału aktorskiego uczelni.
W sali projekcyjnej szkoły filmowej prezentowane będą wybrane filmy Hasa, a w kinie Charlie etiudy zrealizowane pod jego opieką przez takich reżyserów jak m.in. Juliusz Machulski, Jacek Bromski, Dorota Kędzierzawska, Mariusz Grzegorzek, Sławomir Fabicki czy Borys Lankosz.
Organizatorzy imprezy zaplanowali również "Kolację z Hasem", w której uczestniczyć mają jego dawni przyjaciele, aktorzy z jego filmów, współpracownicy z dawnych lat, na której serwowane będą ulubione potrawy Hasa - fasolka po bretońsku, śledź i sernik. Dni Hasa potrwają na łódzkiej filmówce do piątku włącznie.