JAKA BYŁA ELIZABETH?
Trudno odmówić „Dumie i uprzedzeniu” z 2005 roku „lekkości” wyzbycia się sztywnych ram epoki i konwenansów, które bądź co bądź wypełniały powieść Jane Austen. Książkę pokochaliśmy także za jej bohaterów, Darcy`ego, Elizabeth, ale i państwa Bennet, pana Collinsa… każdy ma swoich ulubieńców.
Jednak filmowa Lizzy momentami znacznie różniła się od książkowego pierwowzoru. Bohaterka powieści była osobą poważną i stateczną, starała się mimo wszystko ograniczać uzewnętrznianie emocji, w przeciwieństwie do filmu, w którym krzyczy na rodziców. Wpływ na Elizabeth miała także silna relacja ze starszą siostrą Jane, która, podobnie jak ojciec, znała, a przynajmniej tak się wydaje, prawdziwą Lizzie. Wątek przyjaźni Jane i Elizabeth został w filmie znacznie ograniczony.
Również pan Darcy wydaje się bardziej romantyczny, można odebrać go jako człowieka uczuciowego i posiadającego łagodniejsze usposobienie.
DOM BENNETÓW
Zapewne czytając książkę i oglądając inne adaptacje powieści Jane Austen, zauważyliście, że sytuacja finansowa filmowej rodziny Bennetów była znacznie gorsza niż chociażby w książce. Posiadłość była dużo mniejsza, zaniedbana. Dziewczęta pożyczały sobie ubrania, miały znoszone stroje, niekoniecznie zgodne z najnowszą modą. Jane i Lizzie współdzieliły nawet pokój. A w jednej ze scen widzimy, jak do domu wprowadzana jest świnia. Jednak członkowie ubogiej rodziny Bennetów wydawali się zdecydowanie bardziej ze sobą zżyci.
Fot.HBO
CZAS EKRANOWY
Biorąc pod uwagę, że film z reguły ma ograniczony czas trwania, trudno dokładnie przenieść na ekran wydarzenia rozgrywające się w książce. W adaptacji „Dumy i uprzedzenia” z 2005 roku zabrakło kilku postaci. Pominięto między innymi postać pani Philips, siostry pani Bennet, a także Marii Lucas, siostry Charlotty.
PAŃSTWO GARDINER
Na dodatek w filmie został zmieniony wątek dotyczący rodziny Gardinerów. Pan Gardiner to brat matki Elizabeth, był dobrze sytuowany i wraz z żoną i dziećmi mieszkał w Londynie. W jego domu przebywała Jane, która udała się do miasta po wyjeździe pana Bingley`a. Państwo Gardiner wraz z Elizabeth wyruszają w podróż, zmieniając jej cel i w efekcie trafiają do Pemberley, rezydencji rodowej Pana Darcy`ego. To znacznie wpływa na fabułę, pozwala na połącznie bohaterów, którzy nareszcie mogą zobaczyć swoje bardziej przyjazne oblicza. Państwo Gardiner zyskali sympatię Darcy`ego ze względu na swą inteligencję i usposobienie, a także ponieważ przywieźli do niego jego drogą Elizabeth. W filmie Gardinerowie nie mieli dzieci, a ich wątek został znacznie ograniczony.
WYZNANIA MIŁOŚCI
Wiemy, jak potoczyły się losy bohaterów i jaki był ich finał. Chyba jeden z najważniejszych momentów stanowiły oświadczyny, zarówno w filmie, jak i w książce było ich wiele, ale zajmiemy się tymi skutecznymi. W powieści Darcy oświadcza się Elizabeth podczas spaceru, na który poszli wraz z Jane i Bingley`em. Wtedy główni bohaterowie „Dumy i uprzedzenia” odbywają kolejną szczerą, tym razem niezwykle serdeczną rozmowę, rozliczając się z przeszłością. Wówczas Lizzie zgadza się zostać żoną Darcy`ego.
W filmie natomiast, reżyser postanowił nadać scenie więcej romantyzmu. Para głównych bohaterów pojawia się na polanie w promieniach wschodzącego słońca, ku radości wielu, większość uwagi została poświęcona panu Darcy. Bohaterowie nie mają na sobie oficjalnych strojów, ich wygląd też świadczy o pewnym pośpiechu i tęsknocie. Nawet sposób wypowiadania kwestii przez aktorów wydaje się być bardziej emocjonalny.
Ponieważ film miał dwa finały, w jednej wersji kończy się on na rozmowie Elizabeth i jej ojca w bibliotece, warto wspomnieć o scenie, która znalazła się w drugiej wersji filmu. Widzimy głównych bohaterów już po ślubie. Klika chwil i zdań wypowiedzianych o zmroku w Pemberley świadczy o ogromnym uczuciu, jakim darzyli się bohaterowie. Odbierając im powagę, a nadając realności.
Judyta Nowak - RMF Classic