Festiwal Dedykacje: Brecht 2008 - w czerwcu i listopadzie w Krakowie

Sztukę "Kariera Artura Ui" w wykonaniu Berliner Ensemble, spektakl Picolo Teatro di Milano "Milva śpiewa Brechta" oraz "Operę za trzy grosze" w wykonaniu wrocławskiego Teatru Capitol będzie można zobaczyć jesienią w Krakowie podczas Festiwalu Dedykacje: Brecht 2008.

Organizatorzy imprezy poinformowali w poniedziałek na konferencji prasowej, że gościem festiwalu będzie włoska piosenkarka i aktorka teatralna Milva. Artystka nie tylko wystąpi na scenie, ale i poprowadzi zajęcia z krakowskimi studentami.

"Dość sensacyjną wiadomością jest zapowiedź, że Milva zgodziła się zrobić klasę mistrzowską dla studentów szkoły teatralnej. Będzie to jej debiut jako pedagoga; robi to po raz pierwszy w życiu" - powiedział dziennikarzom dyrektor artystyczny festiwalu, Józef Opalski.

Festiwal będzie miał dwie części. Pierwsza - złożona głównie z projekcji filmów oraz spektakli Teatru TV - odbędzie się w czerwcu. Druga, którą wypełnią przede wszystkim spektakle teatralne, zaplanowana jest od połowy listopada do początku grudnia.


Już we wtorek wieczorem na Małym Rynku w Krakowie krakowianie i turyści będą mogli obejrzeć spektakl Teatru TV z 1974 r. "Matka Courage i jej dzieci" w reżyserii Lidii Zamkow. Dzień później odbędzie się projekcja spektaklu telewizyjnego "Opera za trzy grosze", wyreżyserowanego w 1976 r. przez Edwarda Dziewońskiego. W
czwartek wyświetlony zostanie amerykański film "Galileo Galilei", wyreżyserowany w 1975 r. przez Josepha Losey'a na kanwie sztuki Brechta "Galileo".

Wstęp na projekcje pod gołym niebem jest bezpłatny. Zaplanowano je z myślą o szerszej, nawet przypadkowej publiczności - np. turystach i mieszkańcach Krakowa, spędzających czerwcowe wieczory na Starym Mieście.

"Większość wydarzeń festiwalowych jest adresowana do najszerszej publiczności. Dotyczy to także niektórych spektakli. Na przykład "Milva" i "Opera za trzy grosze" z takimi gwiazdami jak Katrzyna Groniec to spektakle, na które - jak sądzę - przyjdą wszyscy. Natomiast "Kariera Artura Ui" to fantastyczne przedstawienie, ale
jednak na bardzo wysokim poziomie intelektualnym" - ocenił Opalski.

Spektakle zaplanowane w ramach drugiej części festiwalu - na listopad i grudzień - będą wystawione na deskach Teatru im. J. Słowackiego, na Scenie im. St. Wyspiańskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej oraz w Nowohuckim Centrum Kultury.

W sumie podczas festiwalu zaplanowano 20 projekcji, cztery spektakle, dwie wystawy i panel dyskusyjny. Przeważająca większość wydarzeń festiwalowych odbędzie się jesienią.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Międzynarodowe Sezony Teatralne i Baletowe.

Bertold Brecht - niemiecki pisarz, poeta, dramaturg i teoretyk teatru - był jednym z najwybitniejszych twórców teatralnych XX w. W tym roku przypada 110. rocznica urodzin tego artysty (1898-1956).

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic