ON AIR
od 18:00 Filmowa Historia Świata zaprasza: Urszula Urzędowska

Festiwal Filmów Kultowych

Koncertem kwartetu Jana Ptaszyna-Wróblewskiego rozpoczął się w Katowicach IX Festiwal Filmów Kultowych.

W jego programie znalazło się ponad 100 różnych filmów zebranych w 12 blokach tematycznych. Będzie można je oglądać do 21 maja.

Przedstawiciele głównego organizatora festiwalu - katowickiego Stowarzyszenia Inicjatywa - podkreślają, że w tym roku zaskoczyło
ich dwukrotnie większe niż w minionych latach zainteresowanie
karnetami na festiwal filmów, które organizatorzy, bez konsultacji
z publicznością, sami wybierają jako kultowe.

"Co roku staramy się na nowo odnajdywać definicję kina kultowego. Dla mnie, jako organizatora, film kultowy to taki, który ma jakąś metafizykę, który jest z jakichś względów bardzo dla mnie znaczący, lub mi bliski" - powiedział prezes Inicjatywy, Tomasz Szabelski.

Tegoroczny festiwal jest podzielony na 12 bloków tematycznych: Wokół Astrid Lindgren, British Animation Awards, Filmowy socrealizm, Kino według Hasa, Klasyka Hollywood, Mistrzowie kina, Panorama kina światowego, Krótki metraż w pełnym metrażu, Filmowa III RP, Niezapomniany Kobiela, Retrospektywa Michaela Haneke i Projekcje plenerowe.

Przez niemal cały czas trwania festiwalu będą wyświetlane filmy zrealizowane na podstawie książek Astrid Lindgren. Organizowany wspólnie z ambasadą Szwecji cykl skierowany jest głównie do najmłodszych - pokazane zostaną m.in. adaptacje "Dzieci z Bullerbyn", "Braci Lwie Serce" oraz cykl trzech filmów o Pippi Pończoszance.

W ramach cyklu Filmowa III RP będzie można obejrzeć takie produkcje, jak "Psy", "Komornik", "Farba", "Dzień świra", "Wesele" i "Głośniej od bomb". Jak podkreślili organizatorzy, "Kiler" jako, ich zdaniem, nie oddający rzeczywistości III RP, został pominięty celowo.

Dzieła, które pokazane zostaną w ramach cyklu Klasyka Hollywood, jak "Casablanca", "Sokół maltański" czy "Przeminęło z wiatrem", są - zdaniem Szabelskiego - znane powszechnie, lecz tylko z małego ekranu. Stąd pomysł na wykupienie drogich licencji tych filmów i pokazanie ich w ramach festiwalu w kinie.

Program festiwalu, prócz odbywających się w pięciu salach projekcji kinowych, obejmuje koncerty, m.in. Raz, Dwa, Trzy i Voo Voo. Jedną z głównych atrakcji imprezy są przyciągające co roku największą liczbę widzów niedzielne pokazy plenerowe takich filmów, jak m.in. "Miś", "Vabank" czy "Kingsajz".

Na zakończenie festiwalu - już tradycyjnie - pokazany zostanie "Rejs". Jak powiedział Szabelski, publiczność za każdym razem odnajduje w nim nowe elementy. "Ludzie już nie śmieją się z tych rzeczy, które kiedyś tak mocno bawiły, lecz z zupełnie innych dialogów, innych kwestii" - podkreślił.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic