ON AIR
od 18:00 Filmowa Historia Świata zaprasza: Urszula Urzędowska

Festiwal teatralny Kontakt

Spektaklem różewiczowskiej "Pułapki" w reżyserii Węgra Petera Gothara toruński Teatr Wilama Horzycy otworzył Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt 2006.

Jest to szesnasta edycja jednej z najciekawszych imprez teatralnych w Polsce. Na festiwalu wystąpi 14 teatrów z dziewięciu krajów.

Organizatorzy (Teatr Wilama Horzycy) zapowiedzieli, że tegoroczne przedstawienia są najbardziej zróżnicowane formalnie w historii festiwalu. W większości oparte są na tekstach klasycznych, widzianych przez pryzmat multimediów, współczesnej muzyki i kina. Ich reżyserami są młodzi ludzie.

W Toruniu wystąpią zespoły teatralne z Rosji, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Belgii, Hiszpanii, Irlandii oraz Polski.

Dramaty, które w sobotę rozpoczęły festiwal, określają jego tegoroczną formułę. "Pułapka" Tadeusza Różewicza i prezentowany po niej spektakl węgierskiego Teatru im. Katony "Zwariował po czym przepadł" w reżyserii Viktora Bodo, są sztukami o Franzu Kafce - rozdartej osobowości w trudnych
czasach. Tym samym festiwal chce podjąć dyskurs o statusie europejskiej inteligencji w XXI w.

Do tego nawiązywać będą również reinterpretacje klasyki, jak na przykład "Mewa" Czechowa w wykonaniu Teatru Kretakor z Węgier, w reżyserii Arpada Schillinga. Przedstawienie grane w małym pomieszczeniu, bez kostiumów, dekoracji, rekwizytów, świateł.

Festiwal Kontakt pokaże też spektakle współczesne, takie jak "From Poland with love" Teatru Łaźnia Nowa z Krakowa, czy mrożkowscy "Emigranci" Teatru Wiczy z Torunia, wystawieni poza konkursem i nie na scenie, ale we wnętrzu starego mikrobusu.

Będzie też przedstawienie Teatru Polskiego z Poznania "Kobieta sprzed dwudziestu czterech lat" Rolanda Schimmelpfenninga, jednego z najciekawszych autorów współczesnych w Niemczech.

Inny nurt festiwalu oparty jest na tekstach klasycznych XX w., jednak na nowo przeczytanych, jak np. spektakl hiszpańskiego Teatru Liura "Święta Joanna Szlachutzów" Bertolta Brechta, w reżyserii Alexa Rigoli. Akcję reżyser przeniósł w 2004 r. Przebiega ona w rytmie hip-hop, przebojów muzyki pop, popisów DJ- ów i projekcji wideo.

Gwiazdą imprezy jest słynny belgijski reżyser i performer Jan Fabre, który pokaże kameralne przedstawienie "Anioł śmierci", powstałe pod wpływem rozmów z umierającym Andy Warholem.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt rozpoczął się w 1990 r., kiedy Teatr im. Wilama Horzycy pokazał monograficzny przegląd spektakli i filmów jednego z najciekawszych twórców litewskich - Jonasa Vaitkusa. Artysta znany był w Polsce przede wszystkim z pierwszej na Litwie inscenizacji mickiewiczowskich "Dziadów".

Festiwal Kontakt wymyśliła Krystyna Meissner, ówczesna szefowa Teatru Horzycy. To ona sprowadziła do Polski znakomitych reżyserów z Litwy - Rimasa Tuminasa, Eimuntasa Nekrosiusa, Oskarasa Korsunovasa, a także Niemców: Franka Castorfa i Christopha Marthalera.

Po jej odejściu w 1997 r. Imprezę organizuje Jadwiga Oleradzka, obecna szefowa toruńskiej sceny oraz jej zastępca Andrzej Bubień.

Tegoroczny festiwal zakończy się 2 czerwca.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic