ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Katarzyna Hnat

Filmy z udziałem Włodzimierza Boruńskiego na festiwalu Warszawa Singera

Przegląd filmów, w których grał Włodzimierz Boruński, zaprezentuje Filmoteka Narodowa w ramach VIII Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Przez tydzień, od niedzieli 28 sierpnia, będą wyświetlane produkcje mające przybliżyć widzom postać aktora.

Filmoteka Narodowa przygotowała w ramach festiwalu Warszawa Singera przegląd filmowy, poświęcony postaci polskiego aktora żydowskiego pochodzenia - Włodzimierza Boruńskiego. Nieżyjący już aktor wystąpił w takich filmach i serialach jak "Ziemia obiecana", "Zazdrość i medycyna", "Lalka", "Czterdziestolatek" i "Królowa Bona".

"Powody, dla których zdecydowaliśmy się na zaprezentowanie postaci Włodzimierza Brouńskiego, są dwa. - powiedziała PAP szefowa programowa kina Iluzjon, Grażyna Grabowska, która dokonała wyboru repertuaru przeglądu. - Po pierwsze w lipcu była 105. rocznica jego urodzin, a po drugie jest to artysta, którego warto wyciągnąć na światło dzienne, bo dziś to trochę zapomniana postać".

Przegląd odbędzie się pod hasłem "Mistrzowie epizodu" i potrwa tydzień - od 28 sierpnia do 4 września. W jego ramach publiczność zobaczy osiem filmów z udziałem Boruńskiego. Wyświetlone zostaną zarówno "Zaduszki" w reżyserii Tadeusza Konwickiego, w którym to filmie aktor debiutował, jak i "Mrzonka" Janusza Majewskiego, czyli ostatni film z udziałem artysty. Wszystkie projekcje będą odbywały się w warszawskim kinie Iluzjon przy Alejach Nieodległości. Oprócz tego publiczność zobaczy "Ziemię obiecaną", "Salto", Zazdrość i medycynę", "Klakiera" i "Personel".

"Zdecydowałam się na wybór takich, a nie innych filmów z kilku względów. On był twórcą naprawdę ciekawych kreacji, choć w większości drugoplanowych. Film +Mrzonka+ to jego debiut w roli aktora pierwszoplanowego. A choć jest wyprodukowany przez TVP, telewizja prawie nigdy go nie powtarza" - wyjaśniła Grabowska.

Włodzimierz Boruński urodził się 3 lipca 1906 roku. Był aktorem, poetą, satyrykiem i tłumaczem. W latach 1924-25 studiował na wydziale prawa UW. Do II wojny światowej działał jako reżyser i autor tekstów dla teatrów rewiowych. Podczas wojny był żołnierzem II Armii Wojska Polskiego - utworzonego przez władze sowieckie w 1944 r. Wojska Polskiego, dowodzonego przez gen. Karola Świerczewskiego.

Po wojnie zajął się twórczością literacką i przekładami z literatury rosyjskiej. W 1945 założył w Lubaniu Śląskim teatrzyk "Siódme niebo", którego był dyrektorem, oraz założył i redagował pismo "Na straży" (wychodziło do 1947 r.). Jest autorem wielu zbiorów poezji, skeczy, monologów i piosenek w programach Teatru Syrena. Zadebiutował w 1961 r. w filmie "Zaduszki" w reżyserii Tadeusza Konwickiego. Grał głównie postaci drugoplanowe - najczęściej bohaterów pochodzenia żydowskiego. Jego ostatnim filmem była nakręcona w 1985 r. "Mrzonka" Janusza Majewskiego, w której zagrał swoją pierwszą główną rolę. Zmarł 10 kwietnia 1988 r. w Krakowie.
 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic