ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

RMF Classic? Naturalnie!

Słuchaj już we wtorek od 14:00
Zaprasza Marta Kubala

Wysokie temperatury, susze i pożary lasów, ulewne deszcze, inwazja plastiku i śmieci, smog w miastach, wymieranie zagrożonych gatunków – to tylko nieliczne z problemów, z którymi boryka się na co dzień nasza planeta. W magazynie „RMF Classic? Naturalnie!” poruszamy najważniejsze ekologiczne kwestie, działamy dla przyrody i klimatu oraz rozmawiamy o tym, jak żyć w zgodzie z naturą. Będziemy także rozmawiać o zdrowiu, aktywności fizycznej i o tym, jak zadbać o swoją odporność i kondycję psychiczną. Zapraszam w każdy wtorek od 14:00, Marta Kubala.

1 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Bez Oleju Palmowego. Tymczasem Fundacja WWF Polska apeluje, że dalszy bojkot tego surowca nie jest rozwiązaniem sprzyjającym środowisku. Konieczna jest jednak edukacja i obalanie mitów, a także zachęcanie konsumentów do wybierania produktów z certyfikowanym olejem palmowym. Czym on jest? Jakie są fakty, a jakie mity na temat oleju palmowego? Tłumaczy Magdalena Rusiłowicz z WWF Polska.

posłuchaj Olej palmowy. Fakty i mity. Rozmowa z Magdaleną Rusiłowicz z WWF Polska

Brak wody, wysokie temperatury i intensywne, ale nieregularne pory deszczowe. Takie są skutki zmian klimatu, które można zauważyć w Kenii. Jak wpływa to na życie mieszkańców? Jak powiązana jest z tym edukacja? Jakie działania prowadzi PAH w Kenii? Czym jest platforma "DOM"? O tym opowiada nam Alicja Ryś z Polskiej Akcji Humanitarnej.

posłuchaj Kenia. Jak zmiany klimatu wpływają na życie mieszkańców? Rozmowa z Alicją Ryś

Przemysł odzieżowy jest jednym z największych na świecie. Produkcja ubrań wpływa na kondycję naszej planety, bo branża modowa zużywa więcej wody niż inne sektory i uwalnia do środowiska niebezpieczne związki chemiczne. Jest także znaczącym źródłem emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jakie wyzwania stoją przed branżą modową? Czym jest Okrągły Stół dla Zrównoważonej Mody? Jakie grzechy skrywa nasza szafa i jak odpowiedzialnie podchodzić do mody? Opowiada o tym Zofia Piwowarek, inicjatorka Okrągłego Stołu dla Zrównoważonej Mody i wykładowczyni na Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

posłuchaj Odpowiedzialna moda. Rozmowa z Zofią Piwowarek

W produktach codziennego użytku możemy znaleźć substancje chemiczne, które zaburzają funkcjonowanie całego naszego organizmu. To tzw. związki endokrynnie czynne. Substancje te naśladują hormony, czym stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka oraz dla naszego środowiska. Jak te substancje dostają się do naszego organizmu? Jak unikać substancji zaburzających gospodarkę hormonalną? Tłumaczy Joanna Sawicka z fundacji Kupuj Odpowiedzialnie.

posłuchaj Związki endokrynnie czynne w naszym otoczeniu. Rozmowa z Joanną Sawicką

Jaki będzie nowy rok, jeśli w pierwszych dniach stycznia zobaczymy wróble? Co wróży spotkanie kruka? Czy orzeł jest dobrym omenem? O symbolicznej i wróżebnej mocy ptaków opowiada autor książek o ptakach, przyrodnik, aktywista i promotor przyrody Jacek Karczewski.

posłuchaj Ptasie wróżby. Rozmowa z Jackiem Karczewskim

W programie "RMF Classic? Naturalnie!" powrócił temat zakończonego niedawno szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju. Doszło na nim do przyjęcia porozumienia w sprawie odejścia od paliw kopalnych. O tym, czy ten szczyt był przełomowy, jak wyglądały negocjacje i jak to wyglądało od środka opowiada nam Kamil Wyszkowski, dyrektor wykonawczy United Nations Global Compact Network Poland.

posłuchaj Szczyt klimatyczny COP28 w Dubaju. Rozmowa z Kamilem Wyszkowskim z UNGC

Coraz częściej słyszymy o transformacji energetycznej. Wiąże się z nią jednak wiele mitów. Jednym z nich jest przeświadczenie, że dotyczy ona tylko firm energetycznych. W rzeczywistości transformacja wpływa na każdego z nas i powinna dotyczyć firm z każdego sektora. Czym jest ubóstwo energetyczne? Jak mądrze przeprowadzić transformację energetyczną i z jakimi problemami się ona wiąże? W programie RMF Classic? Naturalnie! tłumaczył Tomacz Czech z United Nations Global Compact Network Poland.

posłuchaj Transformacja energetyczna. Rozmowa z Tomaszem Czechem z UNGC

W programie RMF Classic? Naturalnie! poruszliśmy bardzo ważny temat, który - jak mówią eksperci - jest jednym z najpilniejszych wyzwań dla ludzkości w nadchodzących dziesięcioleciach. To szóste masowe wymieranie gatunków. Naukowcy coraz częściej ostrzegają przed zanikaniem bioróżnorodności naszej planety i choć biolodzy każdego roku odkrywają nowe gatunki zwierząt i roślin, to najczęściej i one są już zagrożone wyginięciem. Badania opublikowane w czasopiśmie naukowym "Biological Reviews” dowodzą, że na naszej planecie nie tylko zanikają gatunki, ale także znikają one szybciej, niż dotychczas przewidywano. Co doprowadziło do tej sytuacji? Jak możemy zapobiegać dalszemu wymieraniu gatunków? O tym rozmawialiśmy z ekspertką Zuzanną Szpil z United Nations Global Compact Network Poland.

posłuchaj 6. masowe wymieranie gatunków. Rozmowa z Zuzanną Szpil z UNGC

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic