Cierplikowski był projektantem kostiumów i fryzur teatralnych, współtwórcą sukcesu Coco Chanel w lansowaniu typu "chłopczycy". Miał salony fryzjerskie na całym świecie - od Paryża, przez Londyn i Mediolan, po Nowy Jork. Swoich sił próbował również w rzeźbie i malarstwie.
Na wystawie prezentowane są m.in. dzieła sztuki, które w drugiej połowie lat 60. Cierplikowski podarował Muzeum Narodowemu w Warszawie z przeznaczeniem do Muzeum Xawerego Dunikowskiego w Królikarni: rzeźby i obrazy Dunikowskiego, obrazy Sary Lipskiej, która kilkakrotnie portretowała Cierplikowskiego, oraz Olgi Boznańskiej, oryginalne projekty i fotografie fryzur oraz kostiumów teatralnych i filmowych Cierplikowskiego. Można zobaczyć również jego własne stroje i biżuterię oraz zdjęcia wnętrz jego
apartamentu w Paryżu, którego był współprojektantem.
"Sensację wzbudzały poglądy mistrza na temat śmierci, a zwyczaj spania w szklanym łożu w kształcie trumny przeszedł do legendy. Wścibskim dziennikarzom, którzy wylali na ten temat morze atramentu, tłumaczył, że szkło izoluje przed szkodliwym promieniowaniem elektrycznym i pozwala mu się zrelaksować po ciężkiej pracy" - wyjaśnia tytuł warszawskiej ekspozycji Anna Agnieszka Szablowska z Instytutu Sztuki PAN, który jest współorganizatorem wystawy.
Antoni Cierplikowski(1884-1976) pochodził z Sieradza; zawodu fryzjerskiego uczył się w Łodzi. W 1900 roku wyjechał do Paryża. Przez swoich uczniów zwany "papą", a w kręgach paryskiej socjety - "księciem sztuki fryzjerskiej", czesał królowe i prezydentowe, słynne aktorki, m.in. Sarę Bernhardt i Brigitte Bardot.
Uznawany był za eksperymentatora i ekscentryka. "Właściwy wizerunek naszego wybitnego rodaka skrył się w gąszczu plotek, domysłów i anegdot dotyczących najczęściej jego bajecznej fortuny i rozlicznych ekstrawagancji" - napisała w katalogu do wystawy Szablowska.
Pod koniec życia Cierplikowski powrócił do rodzinnego Sieradza, gdzie zmarł 5 lipca 1976 roku; został pochowany na miejscowym cmentarzu. Dla uczczenia pamięci Cierplikowskiego co roku w jego rodzinnym mieście organizowany jest Ogólnopolski Konkurs Uczniów Frzyjerstwa jego imienia.