Zostaną one zestawione z pracami innych artystów niderlandzkich -
konkurentów słynnego malarza i twórców pozostających pod jego
wpływem.
W 2006 r. przypada 400. rocznica urodzin Rembrandta (1606- 1669). W Holandii przez cały rok w różnych miastach odbywają się wystawy i inne imprezy - w tym musical i instalacja "światło dźwięk".
W Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie pokazywane będą
grafiki Rembrandta ze zbioru Gabinetu Rycin Polskiej Akademii Umiejętności (PAU), na który składają się prace pochodzące z Biblioteki Polskiej w Paryżu oraz z kolekcji arystokratycznej rodziny Moszyńskich.
Zaprezentowane zostaną autoportrety, sceny biblijne, rodzajowe i jedyny zachowany w zbiorach PAU krajobraz autorstwa Rembrandta. "W Polsce mamy sporo rycin Rembrandta w różnych zbiorach. Ryciny te odbijano także po jego śmierci, również z płyt miedzianych, często retuszowanych. My pokażemy publiczności te odbitki, które z całą pewnością zostały wykonane przez samego Rembrandta lub tuż po jego śmierci" - powiedział kierownik Gabinetu Rycin PAU Krzysztof Krużel, kurator wystawy.
Jak podkreślił, charakterystyczna dla Rembrandta była "niedbałość kreski". "Nie bał się takich rycin proponować do sprzedaży. Nie przejmował się także czystością wyrytowania płyty. Te odbitki mają czasami plamy, które tworzą charakterystyczną malowniczość" - tłumaczył Krużel.
Grafiki mistrza zostaną skonfrontowane z pracami m.in. Adriaena van Ostade - przyjaciela Rembrandta, jego ucznia Ferdinanda Bola, pomocnika i naśladowcy Jorisa van Vlieta, a także Nicolasa Berchema, Dircka Eversena Lonsa i Jana Lievensa.
Wystawa potrwa do 27 sierpnia