ON AIR
od 18:00 Filmowa Historia Świata zaprasza: Urszula Urzędowska

Greenaway i Schloendorff na Festiwalu Gwiazd w Gdańsku

Reżyserzy Peter Greenaway i Volker Schloendorff "odcisną" swoje dłonie na Bursztynowej Promenadzie Gwiazd podczas 11. Festiwalu Gwiazd, który trwać będzię od 1 do 5 lipca w Gdańsku.



Centrum tegorocznego Festiwalu Gwiazd, przeniesionego po 10 latach z Międzyzdrojów, będzie siedziba Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na wyspie Ołowianka nad brzegiem Motławy w centrum miasta. By atmosfera przypominała tę z wcześniejszych festiwali, zostanie tam usypana plaża o powierzchni 6,5 tys. metrów kwadratowych.

Prezes współorganizującego Festiwal Gwiazd Stowarzyszenia Instytut Sztuki w Krakowie, Jacek Wilczyński, podkreślił na konferencji prasowej w czwartek w Gdańsku, że impreza będzie miała po raz pierwszy międzynarodowy charakter.

"W tym roku będą Volker Schloendorff, który nakręcił film będący pewnego rodzaju podniesieniem, oddaniem honoru Polsce, jej historii, i Peter Greenaway, który kręci w Polsce swój film o Rembrandcie" - powiedział Wilczyński.

Chodzi o film Schloendorffa pt. "Zapomniana bohaterka" o b. legendarnej działaczce "Solidarności" Annie Walentynowicz, którego zamknięty pokaz zaplanowano na środę - w ostatnim dniu Festiwalu. Na projekcję zaproszono Annę Walentynowicz.

Jedną z głównych atrakcji 11. Festiwalu Gwiazd będzie symboliczne odciśnięcie dłoni przez artystów na Bursztynowej Promenadzie Gwiazd.


W najbliższą niedzielę odsłonięte zostaną tam odlewy dłoni 15 artystów, m.in. Grażyny Barszczewskiej, Joanny Brodzik, Gabrieli Kownackiej, Andrzeja Chyry, Andrzeja Grabowskiego, Petera Greenawaya, Pawła Huelle, Volkera Schloendorffa, Jerzego Maksymiuka, Jerzego Stuhra, Jerzego Zelnika i Janusza Morgensterna.

Obok zostanie odsłonięta instalacja z odciskami dłoni ponad 100 artystów, skopiowanymi z Międzyzdrojów, autorstwa prof. Adama Myjaka.

W ramach Festiwalu Gwiazd w Gdańsku odbędzie się kilkadziesiąt imprez kulturalnych, m.in. koncertów, spektakli teatralnych, wystaw, pokazów filmowych i spotkań z artystami.

Ostatniego dnia Festiwalu publiczność będzie miała okazję obejrzeć m.in. Koncert "Dzieci Solidarności" w reżyserii Romana Kołakowskiego, z udziałem m.in. Olgierda Łukaszewicza, Jerzego Zelnika, Ewy Dałkowskiej i Ewy Błaszczyk.

Dochód z Festiwalu ma zasilić fundację Ewy Błaszczyk - "Akogo?". Jej celem jest wybudowanie w Polsce kliniki, w której stworzone zostaną warunki do leczenia dzieci po urazach neurologicznych, wymagających długiej i kosztownej rehabilitacji.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic