"Jedz, módl się, kochaj" (USA) wyreżyserował Ryan Murphy. Zekranizował książkę Gilbert, którą Oprah Winfrey nazwała "biblią nowoczesnej kobiety". Książka (z podtytułem: "Jak pewna kobieta wybrała się do Italii, Indii i Indonezji w poszukiwaniu wszystkiego") ukazała się w 2006 r. Stała się bestsellerem, została przetłumaczona na 40 języków.
W filmie w postać Liz Gilbert wcieliła się Julia Roberts. Trzydziestokilkuletnia Gilbert ma męża, ładny dom i dobrą pracę. Mimo to czuje się nieszczęśliwa i niespełniona. Stwierdza, że życie, które wiedzie nie jest tym, jakiego pragnie naprawdę.
Jest zagubiona i pragnie zmian. Decyduje się na rozwód - doświadczenie bolesne, które przypłaca depresją. Znajdując się na życiowym zakręcie Gilbert decyduje się na wielką podróż - do trzech krajów na literę "I": Italii, Indii i Indonezji.
Zagraniczna eskapada jest zarazem emocjonalną - i baśniową - podróżą w głąb siebie. Gilbert musi przemyśleć dotychczasowe życie, lepiej zrozumieć samą siebie, zdecydować co robić dalej, by wreszcie znaleźć swoje miejsce w świecie.
Obok Roberts, w filmie wystąpili m.in. Javier Bardem i James Franco.
W "Dorianie Grayu" zagrali z kolei: Ben Barnes (w tytułowej roli), Colin Firth, Emilia Fox, Rachel Hurd-Wood, Fiona Shaw, Rebecca Hall i Ben Chaplin. Reżyser Olvier Parker, przenosząc na ekran napisaną w 1891 r. przez Irlandczyka Oscara Wilde'a powieść "Portret Doriana Graya", zrealizował film w konwencji gotyckiego horroru.
Młody Dorian Gray (Barnes) przybywa do Londynu. Poznaje malarza Basila Hallwarda (Chaplin). Artysta, zafascynowany hipnotyczną urodą i niewinnością młodzieńca, postanawia namalować jego portret. Podczas jednego ze spotkań towarzyskich Dorian poznaje innego mężczyznę, Lorda Henry'ego Wottona (Firth), który urzeka go oryginalnymi poglądami. Choć teorie Henry'ego z początku budzą w chłopcu sprzeciw, bohater zaczyna im ulegać. Gdy Dorian po raz pierwszy widzi swój portret, uznaje, że oddałby wszystko, by zachować młodość i urodę.
Od piątku w polskich kinach będzie można oglądać także film dokumentalny "Milosz Forman: Co cię nie zabije" (Czechy, reż. Milos Smidmajer), poświęcony słynnemu czeskiemu reżyserowi.
Forman (ur. 1932), czołowy przedstawiciel tzw. nowego kina czeskiego, ma w dorobku m.in. filmy: "Czarny Piotruś" (1963), "Miłość blondynki" (1965), "Pali się, moja panno" (1967), "Odlot" (1971), "Lot nad kukułczym gniazdem" (1975, pięć Oscarów), "Hair" (1979), "Ragtime" (1981), "Amadeusz" (1984, osiem Oscarów), "Skandalista Larry Flynt" (1996), "Duchy Goi" (2006).