Ukazuje ona miejsca bliskie papieżowi i najważniejsze wydarzenia z jego udziałem - od dzieciństwa po wybór na papieża.
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz mówił, że ekspozycja, której wernisaż odbywa się w przeddzień papieskiej pielgrzymki do Polski, jest zaproszeniem dla Benedykta XVI i otwarciem dla niego drzwi Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.
"Chcemy poznać kraj i region, który zrodził Benedykta XVI. Kiedy Ojciec Święty Jana Paweł II odwiedzał Wadowice mówił: "Tu się wszystko zaczęło". Śledząc te obrazy i czytając te napisy zapoznamy się z tym miejscem, gdzie się wszystko zaczęło z Benedyktem XVI - jego narodziny, także do wiary" - powiedział kard. Dziwisz.
Zapewnił, że drzwi Pałacu Arcybiskupów Krakowskich są zawsze otwarte i wiele osób przychodzi tu śladami Jana Pawła II, by zobaczyć, gdzie żył, mieszkał i modlił się.
"Przyjęliśmy z wielkim zrozumieniem, że pierwsza zagraniczna podróż Benedykta XVI, której miejsce i termin papież wybrał sam, wiedzie do Polski" - powiedział Herbert Hofauer, burmistrz bawarskiego Altoetting, nieopodal którego urodził się Joseph Ratzinger. "Ale cieszymy się, że 11 września Ojciec Święty przybędzie do Altoetting, do sanktuarium, które go ukształtowało" - zaznaczył.
Na wystawie "Kraina Benedykta XVI" prezentowanych jest około 70 fotografii archiwalnych i współczesnych, które opatrzono napisami w języku polskim, niemieckim i angielskim. Uzupełnieniem ekspozycji jest plansza z kalendarium życia i publikacji Benedykta XVI.
Wystawę przygotowało wydawnictwo Biały Kruk. Autorami fotografii są: Leszek Sosnowski, Arturo Mari i Adam Bujak.
Zdjęcia można oglądać do końca sierpnia. Jedynie podczas wizyty papieża w Krakowie dziedziniec Pałacu Arcybiskupów Krakowskich będzie niedostępny dla zwiedzających.