„Filmy takie jak »Austin Powers« czy »Kill Bill« prezentowały te postaci azjatyckich kobiet najczęściej jako przesadnie agresywne i nadmiernie erotyczne. A takich przykładów jest dużo więcej. Przesiąkło to do naszej rozrywki. Tyle tylko, że ten toksyczny stereotyp kobiet o azjatyckim pochodzeniu nie kończy się wraz z napisami końcowymi” – stwierdziła Meghan Markle, wspominając o bliźniaczkach Fook Yu i Fook Mi z „Austina Powersa” i O-Ren Ishii z „Kill Billa”.
Gościnią Markle była autorka książki poświęconej takim właśnie stereotypom Nancy Wang Yuen. Opowiedziała ona o sytuacji, jaka przydarzyła jej się na jednym z amerykańskich lotnisk i która potwierdzała istnienie tak krzywdzących stereotypów także poza ekranem. „Kiedyś na lotnisku w Atlancie pewien mężczyzna proponował mi seks, wydzierając się do mnie cytatem z filmu »Full Metal Jacket«: »Ja być taki napalony!«. Wiedziałam, że krzyczy do mnie, bo byłam jedyną Azjatką na tym lotnisku. A nie jestem nawet pewna, czy kiedykolwiek widział ten film Kubricka” – wspomniała Yuen.
Wspomniana podczas rozmowy, że Lucy Liu, która w filmie „Kill Bill” wcieliła się w postać bezlitosnej azjatyckiej zabójczyni, już wcześniej odnosiła się do krytyki takich postaci, ale w przypadku filmu Tarantino uznała ją za bezpodstawną. „Bohaterkami tego filmu są jeszcze trzy inne zabójczynie. Dlaczego nikt nie nazywa smoczycą Umy Thurman, Viviki A. Fox i Daryl Hannah?” – pytała aktorka w rozmowie z „Washington Post”. I odpowiedziała sobie sama. „Działo się tak dlatego, że nie były Azjatkami. Mogłabym nosić smoking i blond perukę, a z powodu pochodzenia etnicznego i tak określona zostałabym jako smoczyca. Nie mogę grać pewnych ról, bo Amerykanie postrzegają mnie jako Inną. A ja nie chcę być obsadzana jedynie w ról „typowych Azjatek”, bo czuję, jak gdybym dochodziła do ściany metaforycznego pudełka wypełnionego Amerykanami pochodzenia azjatyckiego i pacyficznego” – stwierdziła Liu. (PAP Life)