Otwarta 25 października 2024 roku nowa placówka MSN – do tej pory prowadziło ono swoją działalność m.in. w tymczasowej siedzibie przy ulicy Pańskiej 3 – przykuła uwagę nie tylko rodzimych, ale i zagranicznych mediów.
"Jedna z najmłodszych i najbardziej prężnych instytucji w Polsce ma wreszcie stałą siedzibę. Założone dopiero w 2005 roku, MSN skupia się na dziełach polskich artystów, wykonanych w XX i XXI wieku, a zwłaszcza od zakończenia zimnej wojny. I przez dwie dekady nomadycznych wystaw muzeum nie bało się odnosić do bieżących gorących tematów politycznych" - czytamy na stronie przewodnika turystycznego.
"Znajdujący się w centrum Warszawy, naprzeciwko pochodzącego z czasów stalinowskich Pałacu Kultury i Nauki, nowy budynek jego masywny, ale minimalistyczny, zaprojektowany przez amerykańskiego architekta Thomasa Phifera. Po otwarciu spotkał się z krytyką za - zdaniem niektórych - architektoniczną nieśmiałość, a nawet nijakość. Jednak w zalanym światłem centralnym atrium znajdują się podwójne klatki schodowe, które przyciągają gości do galerii. To sprawi, że sztuka stanie się głównym tematem, gdy stała kolekcja (...) zostanie otwarta dla publiczności 21 lutego" - piszą twórcy zestawienia.
Na drugim miejscu znalazło się Yale Center for British Art. Położona w New Haven w stanie Connecticut placówka po dwuletniej przerwie zostanie ponownie otwarta 29 marca. W jej zbiorach znajduje się największa i najbardziej obszerna kolekcja sztuki brytyjskiej poza Wielką Brytanią. Zbiór obrazów, rzeźb, rysunków, grafik, rzadkich książek i rękopisów odzwierciedla rozwój brytyjskiej sztuki i kultury od czasów elżbietańskich.
Na podium uplasowało się także nowojorskie The Frick Collection, które po remoncie zostanie ponownie otwarte 17 kwietnia. Nazwa muzeum pochodzi od nazwiska założyciela, przemysłowca z Pittsburgha - Henry'ego Claya Fricka. Placówka posiada kolekcję obrazów wybitnych malarzy (m.in. Bellini, Rembrandt, Vermeer, Gainsborough, Goya i Whistler). W kolekcji Fricka znajduje się m.in. obraz „Jeździec polski” pędzla Rembrandta, sprzedany w 1910 nowojorskiemu muzeum. Obraz, który wcześniej był ozdobą zbiorów dzikowskich, czyli kolekcji dzieł sztuki rodziny Tarnowskich.
Poza pierwszą trójką zestawienia znalazły się kolejno japońskie Naoshima New Museum of Art, którego otwarcie zaplanowane jest na wiosnę oraz londyński V&A East Storehouse. Ponadto, wśród rekomendowanych placówek są Studio Museum w Harlemie, Narodowe Muzeum Fotografii w Rotterdamie oraz dwie instytucje ze stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich - Muzeum Narodowe Zayeda i Guggenheim Abu Dhabi. (PAP Life)