Fundacja Solomona R. Guggenheima, której celem jest gromadzenie, przechowywanie i badanie sztuki współczesnej, zaproponowała stolicy Findandii współpracę przy stworzeniu w Helsinkach kolekcji sztuki współczesnej. Wybór nie był przypadkowy, ponieważ Finlandia, jak i cały region skandynawski słynie z długiej tradycji designu i dużego zainteresowania sztuką współczesną. Jednak do tej pory w mieście brakowało istotnego muzeum, które przyciągałoby turystów i miłośników sztuki współczesnej.
"Kulturalna oferta Helsinek jest bogata, ale bardzo rozdrobniona. Rynkowi sztuki brakuje jakiegoś centrum" - czytamy w raporcie fundacji, który radzi władzom miasta, żeby ogłosiły konkurs architektoniczny na siedzibę placówki. Miasto ma w ciągu kilku tygodni zadecydować, czy włączy się w projekt. Potencjalna lokalizacja muzeum to portowy rejon nad Zatoką Fińską.
Jeśli Helsinki zgodzą się na pomysł Fundacji Guggenheima to w północnej Europie może wyrosnąć prawdziwa architektoniczna perełka.
Obecnie fundacja zarządza pięcioma muzeami. Najsłynniejsze jest nowojorskie Muzeum Solomona R. Guggenheima. Mieści się tutaj sławna kolekcja malarstwa impresjonistycznego, postimpresjonistycznego, wczesnego modernizmu i sztuki współczesnej, a za projekt placówki - ikony XX-wiecznej architektury - odpowiadał Frank Lloyd Wright (1867-1959), jeden z najważniejszych architektów w historii.
Można powiedzieć, że pałeczkę po nim przejął godny następca. Twórcą Muzeum Guggenheima w Bilboa i będącej jeszcze w trakcie budowy placówki w Abu Dabi jest Frank Gehry. (PAP Life) fot.EPA/MARKKU OJALA FINLAND OUT