Otwarcie parku na terenie Fortu 2 „Kościuszko”

13 października 2024 r. zaplanowano otwarcie parku na terenie Fortu 2 „Kościuszko”.

Otwarcie parku na terenie Fortu 2 „Kościuszko”

W ramach otwarcia parku w dniu 13 października 2024 r. od godz. 11.00 do godz. 16.00 na terenie Fortu 2 „Kościuszko” będzie przygotowanych wiele atrakcji, szczególnie dla najmłodszych mieszkańców Krakowa. W programie znajdzie się  m.in:

-spacer z przewodnikiem po terenie Fortu Kościuszko,

- spotkanie z rekonstruktorami,

- zabawy plenerowe dla dzieci z animatorami,

- forteczna gra terenowa z nagrodami,

- stanowiska do zajęć plastycznych dla dzieci.

 

Zrealizowany park to zupełnie nowa przestrzeń na mapie Krakowa o niezwykłych walorach widokowych i rekreacyjnych, będąca efektem prowadzonych od przeszło 10 lat prac rewitalizacyjnych najbliższego otoczenia Kopca Kościuszki.

Prace rewitalizacyjne prowadzone były na zlecenie Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie, pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków, z udziałem środków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz funduszy UE w ramach RPO Województwa Małopolskiego.

W związku z zakończeniem prac rewitalizacyjnych, teren parku zostanie przekazany w zarząd wyspecjalizowanej w tym zakresie miejskiej Jednostce, tj. Zarządowi Zieleni Miejskiej.

Bastiony I-III Fortu Kościuszko:

Teren Fortu nr 2 „Kościuszko” wzniesionego w latach 1850-56 będącego własnością Gminy Miejskiej Kraków jest użytkowany przez kilka podmiotów (Komitet Kopca Kościuszki, Radio RMF FM, Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie/Zarząd Zieleni Miejskiej). W gestii Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie, pozostawały zniszczone w okresie powojennym bastiony znajdujące się od strony zachodniej i południowo-zachodniej, pierwotnie z dwoma murowanymi hangarami na bastionach i kaponierami w fosie.

Kaponiery znajdujące się w fosie między bastionami I i II oraz II i III Fortu Kościuszko, zostały częściowo wysadzone w powietrze przez wycofujące się wojska niemieckie w styczniu 1945 r. Proces zniszczenia Bastionów I, II, III nastąpił krótko po zakończeniu II wojny światowej, kiedy to rozpoczęto ich planową rozbiórkę, pod hasłami odzyskiwania cegły, m.in. dla potrzeb budowy bursy dla młodzieży z rodzin chłopskich i robotniczych, mającej pobierać naukę w Krakowie. Teren po tak zniszczonych bastionach przez dziesiątki lat pozostawał niezagospodarowany.

Celem zrealizowanego przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków projektu jest zrewitalizowanie obszaru po zniszczonych po II wojnie światowej Bastionach I-III Fortu Kościuszko, poprzez ich przystosowanie do funkcji ogólnodostępnych terenów rekreacyjno - wypoczynkowych o charakterze parkowym.

Projekt nie zakładał pełnej odbudowy bastionów, zrekonstruowane zostało jedynie niewielkie pomieszczenie studni, oraz skazamatowany prawy bark Bastionu II. W ramach inwestycji odkryte zostały i zabezpieczone relikty oryginalnych fortyfikacji (kaponier, hangarów, potern, murów bastionów, itp.) wraz z ich uczytelnieniem i wykonaniem prac konserwatorskich, dzięki czemu uporządkowany został teren u podnóża jednego z symboli Krakowa, miejsca wizyt wielu turystów i mieszkańców Krakowa, tj. Kopca Kościuszki. Teren prowadzonych prac znajduje się na obszarze wpisanym na listę Pomników Historii Rzeczpospolitej, a więc najcenniejszych obszarów zabytkowych w Polsce.

Wykonane zostały ścieżki po terenie bastionów, celem zapewnienia łatwego dostępu i komunikacji po tym obszarze. W ramach prac zamontowane zostały elementy małej architektury, takie jak ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery itp. oraz oświetlenie parkowe i iluminacja.

Na terenie realizowanego parku utworzone zostaną ścieżki dydaktyczne w zakresie zieleni fortecznej i fortyfikacji, wyposażone w odpowiednie tablice informacyjne. Wykonane nasadzenia specjalnie dobranych gatunków roślin (zarówno pod względem przyrodniczym jak i historycznym) stanowić będą o wartości przyrodniczej tego miejsca. Ponadto wykonana została instalacja do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej na potrzeby pielęgnacji zieleni.

Przewidziana została również część o charakterze amifiteatralnym mogąca okresowo pełnić rolę miejsca realizacji funkcji kulturalnych typu: kino letnie, koncerty muzyczne, itp.

Przestrzenie hangarów i kaponier będą mogły służyć jako miejsce dla wystaw plenerowych.

Teren ma mieć funkcje rekreacyjne, kulturalne i edukacyjne.

Realizacja przedmiotowej inwestycji jest modelowym przykładem działań rewitalizacyjnych, mających na celu przywrócenie zdegradowanych terenów dla mieszkańców Krakowa i turystów odwiedzających nasze miasto.

Przez wiele lat teren Bastionów I-III Fortu 2 „Kościuszko” był zaniedbany, częściowo niebezpieczny, niedostępny dla mieszkańców. Wykonywana inwestycja pozwoli na nowo przywrócić tą przestrzeń miasta dla mieszkańców.

Zaaranżowana przestrzeń parkowa z elementami zabytkowych fortyfikacji, stanowić będzie miejsce wieloaspektowych interakcji i aktywności społecznych. Począwszy od podstawowych polegających na możliwości rekreacji dla mieszkańców Krakowa (teren al. Waszyngtona jest tradycyjnie bardzo popularnym miejscem weekendowych spacerów rodzinnych) oraz turystów (którzy licznie odwiedzają Kopiec Kościuszki), przez edukacyjną (na terenie parku znajdą się tablice informacyjne o tematyce zarówno historycznej jak i przyrodniczej), kulturalną (na zrewitalizowanym terenie przewiduje się możliwość ekspozycji wystaw plenerowych, organizowania występów muzycznych, teatralnych, przestrzeń ta daje również możliwości organizowania spektakli typu światło-dźwięk oraz kina letniego).

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic