Są to 28. Światowy Festiwal Telewizji w Banff w Kanadzie (10-13 czerwca) i 47. Międzynarodowy Festiwal Filmów Telewizyjnych w Monte-Carlo (10-14 czerwca).
Nominacje do przyznawanych w Banff nagród Rockie uzyskały 3 produkcje Telewizji Polskiej: dwa dokumenty - "Still Alive" (2005) Zmarz-Koczanowicz i "Herkules wyrusza w świat" (2005) Lidii Dudy oraz spektakl telewizyjny "Umarli ze Spoon River" (2006) w reżyserii Jolanty Ptaszyńskiej.
Zmarz-Koczanowicz była studentką Kieślowskiego na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Tytuł filmu zaczerpnęła z listu reżysera do Hanny Krall. Cierpiący na chorobę serca Kieślowski napisał w nim, po którymś z kolejnych badań lekarskich, że jest "still alive"( "wciąż żywy").
O Kieślowskim mówią w filmie reżyserzy Wim Wenders i Agnieszka Holland, operator Sławomir Idziak, aktorki Irene Jacob i Grażyna Szapołowska oraz kompozytor Zbigniew Preisner. Autorka dokumentu wykorzystała także wypowiedzi samego bohatera - Kieślowski przedstawia w nich własną wizję kina.
"Herkules wyrusza w świat" to kontynuacja zrealizowanego przez Dudę w 2004 r. dokumentu pt. "Herkules". Przedstawiał on rodzinę Sawczuków mieszkających w Bytomiu. Bezrobotni rodzice i 11-letni Krzysiek żyli na krawędzi nędzy, starając się utrzymać ze zbierania złomu i węgla.
Po emisji tego filmu w TVP, do telewizji zgłosiło się wiele osób zaniepokojonych losem chłopca. Była wśród nich para młodych ludzi z Warszawy. Ludzie ci zafundowali Krzyśkowi wakacje - zabrali go do Warszawy, a potem nad morze. W takich okolicznościach powstał kolejny film, czyli "Herkules wyrusza w świat", będący zapisem tej podróży.
Spektakl "Umarli ze Spoon River" to opowieść o opuszczonym miasteczku, w którym spotykają się - "wskrzeszeni" - jego dawno już zmarli mieszkańcy. Wspominają młodość, miłostki, pasje, ambicje, chwile szczęścia i rozpaczy. Są wśród nich m.in.:
akordeonistka, piękna dama, młoda aktorka, sprzedawca ze sklepu żelaznego, duchowny i żołnierz.
W spektaklu tym jedną ze swych ostatnich ról zagrał Leon Niemczyk. W pozostałych rolach wystąpili m.in.: Zbigniew
Zapasiewicz, Zbigniew Zamachowski, Daniel Olbrychski, Jan Englert, Jerzy Trela, Joanna Żółkowska, Ewa Błaszczyk, Jan Peszek i Anna Dymna.
O nagrodę Złotej Nimfy na festiwalu w Monte Carlo - w jego sekcji reportażowej - będzie walczył polski reportaż telewizyjny pt.
"Korespondent: Somalia", zrealizowany wspólnie przez Macieja Mamonia i Jacka Januszyka. Film powstał na zamówienie Redakcji Dokumentu i Reportażu Pr. 2 TVP. Przedstawia aktualną sytuację w Somalii.
O nominacjach tych poinformowała Aleksandra Biernacka z TVP, pełniąca funkcję "koordynatora festiwali filmowych".