ON AIR
od 09:00 Czas Wolny z RMF Classic zaprasza: Magdalena Juszczyk

"Portrecista" zwycięzcą III Festiwalu Żydowskie Motywy

Film dokumentalny "Portrecista" wyreżyserowany przez Ireneusza Dobrowolskiego zdobył główną nagrodę, Złotego Warszawskiego Feniksa, i nagrodę publiczności na III Festiwalu Żydowskie Motywy.

Oprócz "Portrecisty" nagrodzono także m.in. filmy francuskie, rosyjskie i izraelskie. Międzynarodowe jury przyznało w sumie 13 nagród.

Jeden ze Srebrnych Warszawskich Feniksów trafił w ręce debiutującej Rosjanki Iriny Litmanovitchowej za film "Obyczaje Heloma". Zdobywcą drugiego Srebrnego Warszawskiego Feniksa jest Peter Mostovoy z Izraela, reżyser filmu dokumentalnego "Scena".

Wśród nagrodzonych Brązowymi Warszawskimi Feniksami jest m.in.
film "Inna droga do domu" produkcji amerykańsko-izraelskiej w reżyserii Danae Elon. Warszawskiego Feniksa ufundowanego przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS przyznano Małgorzacie Imielskiej za film dokumentalny "Powiedz mi dlaczego".

Jury festiwalu wyróżniło także filmy "Kryptonim cisza" Yifata Kedara i Danny'ego Adino Abeby, "Spocznij" Bena Katza i "Właściwie kim jesteśmy?" Barbary Schuch i Sophie Sensier.

"Są to filmy bardzo wszechstronne. Wśród nagrodzonych są filmy holokaustowe - takim klasycznym jest Portrecista. Są też filmy o współczesnym życiu w Izraelu, np. Scena Mostovoya, który jest filmem pogodnym i optymistycznym" - powiedział dyrektor artystyczny festiwalu, Andrzej Titkow.

III Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy trwał w warszawskim kinie Muranów od 11 maja. W ramach festiwalowego
konkursu zaprezentowane zostały filmy, których twórcy poruszają
szeroko pojętą tematykę żydowską. Gościem specjalnym festiwalu był
francuski reżyser Claude Lelouch. Pokaz jego filmu "Odwaga
miłości" uświetnił ceremonię otwarcia festiwalu.

Na tegorocznym festiwalu zaprezentowano filmy dokumentalne, fabularne i animowane produkcji izraelskiej, amerykańskiej, rosyjskiej, francuskiej, brytyjskiej, kanadyjskiej, holenderskiej i niemieckiej oraz polskiej. Organizatorzy zdecydowali się pokazać w tym roku więcej filmów o ludziach młodych, a także obrazów prezentujących sztukę i religię. Jednocześnie ograniczono liczbę filmów nawiązujących do holokaustu.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic