ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Dariusz Stańczuk

Powstała pierwsza animowana pełnometrażowa ekranizacja „Quo Vadis”

Już 25 października do kin trafi pełnometrażowy animowany film oparty na motywach powieści Henryka Sienkiewicza „Quo Vadis”. Będzie to jej siódma w historii ekranizacja, ale pierwsza wykonana techniką animacji. Film zapowiadany jest jako produkcja dla całej rodziny. Mogą go oglądać dzieci od 10. roku życia.

Powstała pierwsza animowana pełnometrażowa ekranizacja „Quo Vadis”
Animowane "Quo vadis" według Sienkiewicza dla młodych odbiorców

Animowane „Quo Vadis” to międzynarodowa koprodukcja Polski, Indii, Wielkiej Brytanii, Francji i Litwy w 120. rocznicę przyznania Nagrody Nobla Sienkiewiczowi. W całości sfinansowana przez prywatnych inwestorów. W polskiej wersji językowej usłyszymy w niej: Małgorzatę Kożuchowską w roli Eunice, Michała Milowicza (Petroniusz), Michała Koterskiego (Neron) oraz Jarosława Boberka (Chilon). Muzykę do filmu i piosenki, które w nim usłyszymy, stworzyli polscy i zagraniczni artyści: Fabien Curtis, Tomasz Szczepanik z zespołu Pectus, raperzy Afu-ra i Sobota, Neil Mukherjee, Dariusz Malejonek, Marcin i Lidia Pospieszalscy, a także znany z YouTube’a duet The Dziemians.

Akcja filmu rozgrywa się w 63. roku za panowania cesarza Nerona. Młody rzymski żołnierz Winicjusz zakochuje się w Ligii, która jest chrześcijanką. O pomoc w zdobyciu dziewczyny prosi wuja Petroniusza, wpływowego doradcę samego Nerona. W wyniku jego planu, Neron nakazuje sprowadzić Ligię na dwór jako własność Cesarstwa, a następnie przekazać Winicjuszowi w nagrodę za zasługi wojenne. Wkrótce uczucia Ligii rozkwitają, a sam Winicjusz planuje już ślub. Tymczasem w Rzymie wybucha wielki pożar. Winą za spalenie miasta zostają obarczeni chrześcijanie...

„Quo Vadis” wyreżyserowali Anira Wojan i Roy Sukankan. „Najlepsze talenty mogą pojawić się 10 tysięcy mil od miejsca, w którym pracujesz. I co? Zadzwoń do nich. Stworzyliśmy unikalny system pracy w międzynarodowym zespole, dzięki czemu możemy pracować praktycznie na okrągło. To jest nasze know-how i podstawa naszego sukcesu” – mówi Wojan przybliżając kulisy powstania tej animowanej produkcji. „Jako zapalony czytelnik, nawet mieszkając w Kalkucie, poznałem dzieło Sienkiewicza, ale wzniosłe przedstawienie niuansów starożytnego społeczeństwa rzymskiego i głębokiej subtelności chrześcijaństwa w tym filmie było możliwe tylko dzięki Anirze i... Biblii u naszego boku. Myślę też, że ten film wzmocnił więzi kulturowe między Indiami a Polską” – dodaje Sukankan.

Animacją zajęło się indyjskie studio Ssoftoons współpracujące ze światowymi liderami, takimi jak Disney, Sony i Viacom. „Dzięki nowoczesnej technologii Unreal Engine, wykorzystywanej do tej pory głównie w branży gier wideo, przeżyjemy tę historię tak, jak nigdy wcześniej” – zapewnia Wojan. Twórcy zdecydowali się na skorzystanie z tej technologii, chcąc dotrzeć do jak największej liczby młodych odbiorców. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic