"Ubieganie się o tytuł rozbudza wyobraźnię twórców i animatorów kultury, skłania do działań nadzwyczajnych, stanowi doskonałą okazję do promocji miasta i wielu zetknięć ze sztuką i kulturą krajów europejskich. Daje wspaniałą możliwość promocji miasta w Europie, rozwoju turystyki kulturowej i realizacji niezbędnych inwestycji kulturalnych" - napisali radni w uchwale.
Unijny tytuł Europejskiej Stolicy Kultury ma charakter symboliczny. Zdobywca tytułu w ciągu jednego roku ma możliwość
prezentowania krajom UE życia kulturalnego miasta i regionu. Unia Europejska finansuje do 60 proc. budżetu imprez. Dotychczas były to kwoty od 200 tys. do 1 mln euro.
Polska (podobnie jak Hiszpania) będzie mogła wskazać Europejską Stolicę Kultury w 2016 roku. Do tej pory chęć ubiegania się o ten tytuł zadeklarowały Gdańsk, Łódź, Lublin, Toruń, Wrocław i Warszawa.
Idea powstała w maju 1985 roku; pierwszą Europejską Stolicą Kultury (wówczas jeszcze Europejskim Miastem Kultury) zostały
greckie Ateny. W 2000 roku tytuł ten otrzymało wyjątkowo 9 miast, a wśród nich Kraków. W tym roku Europejskimi Stolicami Kultury są Luksemburg oraz rumuńskie miasto Sybin (Sibiu) - położone w Siedmiogrodzie, o wielowiekowej tradycji (pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XII wieku).