"Kaliszanie zobaczą m.in. oryginalne grafiki Salvadora Dali, obrazy Marca Chagalla i sztukę Tybetu" - zapowiedział dyrektor kaliskiego muzeum, Jerzy Splitt.
Pierwsze próby organizowania muzeum podjęto w Kaliszu w 1883 r. W 1900 r. otwarto wystawę archeologiczną, ale dopiero sześć lat później władze carskie pozwoliły na otwarcie Sekcji Starożytności Towarzystwa Popierania Przemysłu i Handlu, która utworzyła Muzeum Archeologiczne. W 1914 r. placówka przyjęła nazwę Muzeum Ziemi Kaliskiej i była jedną z pierwszych tego typu w zaborze rosyjskim.
Podczas I wojny światowej budynki muzeum uległy zniszczeniu, ale zbiory nie ucierpiały. Kolejna wojna nie zniszczyła gmachu muzeum, ucierpiały za to zbiory. "Częścią zbiorów i książkami z bibliotek Niemcy zasypali jedną z odnóg Prosny. Zginęło bezpowrotnie ponad 70 proc. cennych zabytków" - powiedział Splitt.
Rocznicowe uroczystości rozpocznie już w przyszłym miesiącu wystawa grafik do "Boskiej komedii" Salvadore’a Dali. Kolejnymi będą wystawy prac Chagalla i ekspozycja poświęcona lamaizmowi Tybetu. Później kaliszanie zobaczą "Wystawę archeologiczną i zabytków sztuki z 1906 r." oraz "Korzenie Kalisza". Ta ostatnia będzie pokazywana także w Poznaniu, Warszawie i innych miastach. Swoje zdjęcia, obrazy i instalacje pokaże również Natalia Lach Lachowicz.
Kaliskie muzeum posiada dziś m.in. bogatą kolekcję Tadeusza Kulisiewicza z wyposażeniem jego warszawskiej pracowni, cenny skarb słuszkowski z 13 tysiącami sztuk monet, bogate zbiory archeologiczne, kolekcje sreber kaliskich, zbiór kartograficzny Kalisza i regionu oraz Śląska, a także duży zbiór pamiątek z obozu internowanych w Szczypiornie legionistów Józefa Piłsudskiego.
Muzeum posiada cztery oddziały terenowe: Pałac Lipskich w Lewkowie, Muzeum Marii Dąbrowskiej w Russowie (oddział literacki), Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu oraz Rezerwat Archeologiczny na kaliskim osiedlu Zawodzie.
Uroczystości rocznicowe potrwają do końca roku - zapowiada Splitt